Kansere karşı gelen mucize besin! Tümör kovalayan mor patates

Mor patates, beyaz patatesin aksine mor renkte kabuk ve ete sahip bir türdür.

Bu özel rengi antosiyanin adı verilen bir pigmentten geliyor. Antosiyaninler bitkilerde bulunan ve antioksidan özelliklere sahip bileşiklerdir.

Mor patatesin sağlık faydaları içerdiği besin maddeleri ve antioksidanlardan kaynaklanıyor.

B vitaminleri, C vitamini, potasyum, manganez ve lif bakımından zengin olan mor patates aynı zamanda antioksidan aktiviteye sahip antosiyaninler, karotenoidler ve flavonoidler içerir.

Kronik hastalıklara savaş açar

Mor patates, içerdiği antosiyaninler ve diğer antioksidanlar sayesinde hücreleri serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı korumaya yardımcı olur. Bu kanser, kalp hastalığı, diyabet ve diğer kronik hastalıklara karşı riski azaltmaya katkıda bulunabilir.

Kanser riskini azaltıyor

Yapılan araştırmalar, mor patatesin kanser hücrelerinin büyüme ve yayılmasını engellemede etkili olabileceğini gösteriyor. Özellikle kolon, prostat, meme ve mide kanseri gibi çeşitli kanser türleri üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmüş.

Tansiyona iyi gelir

Mor patates, yüksek potasyum içeriği ile tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca içerdiği antioksidanlar kalp damarlarını serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı korumaya yardımcı olabilir.

Diyabet riskini düşürür

Mor patates, sağladığı yüksek lif içeriği ile kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabilir bu da diyabet riskini azaltmaya yardımcı olur.

Göz sağlığına iyi gelir

Mor patates içerdiği antosiyaninler sayesinde göz sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir özellikle gece görüşünü ve katarakt riskini azaltabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Mor patates, içerdiği antioksidanlar ile bağışıklık sistemini güçlendirmeye katkıda bulunur bu da enfeksiyonlara karşı daha da direnç sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir