İzmir’de siyasiler de oy kullandı: Sandıklardan demokrasi çıkacak

İZMİR – Cumhurbaşkanlığı ikinci Tur seçimleri kapsamında İzmir’de bulunan siyasetçilerin oy kullanma işlemi sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi dolayısıyla sabahın erken saatlerinde İzmir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne giderek annesi Güneş Soyer’e oy kullanma işleminde eşlik etti. Daha sonra Seferihisar’a giden Soyer, 14 Mayıs seçimlerinde olduğu gibi oyunu eşi Neptün Soyer, kızları Defne ve Duygu Soyer ile birlikte kullandı. Seferihisar Ulamış Ortaokulu’nda 1124 numaralı sandıkta oyunu kullanan Soyer, oy kullanma işlemi sırasında şunları söyledi;

“Sandıklar her zaman bir milletin ortak aklını inşa ettiği yerlerdir. Bu ortak akıl inşası aynı zamanda kamu vicdanının tecelli etmesi anlamına gelir. O nedenle de çok çok önemli bir seçim. Üstelik bu seçim sadece bir cumhurbaşkanı seçmekten ibaret değil. Belki de uzun yıllar boyunca yaşayacağımız rejimin seçimi anlamına geliyor. O nedenle de çok önemli. Bütün milletimizin bu önemin idrakinde olduğunu düşünüyorum. O nedenle bu seçimin 14 Mayıs’a göre daha yüksek bir katılım oranı ile tamamlanacağını düşünüyorum. Ve diliyorum ki sandıklardan demokrasi çıkacak”

YEŞİL SOL PARTİ EŞ SÖZCÜSÜ AKIN OYUNU KULLANDI

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Eş Sözcüsü ve İzmir Milletvekili İbrahim Akın da Konak Cumhuriyet N.S. İşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde oyunu kullandı. Oy kullanma işlemi sonrası gazetecilere açıklamada bulunan Akın, “Umarım 28 Mayıs Türkiye’de özgürlüğün, barışın ve demokrasinin geldiği bir gün olur. Biz her halükarda eşitlik, özgürlük ve barış için mücadele etmeye devam edeceğiz. Çünkü bu kadar ayrıştırılmış, düşmanlaştırılmış bir siyasetin karşısında mücadelenin durmadan devam etmesinden başka bir yol yoktur. Bende bu görevi hem yerelde hem mecliste aktif bir şekilde sürdürmeye devam edeceğim” diye konuştu.

AK PARTİLİ HAMZA DAĞ VE BAKAN MUHARREM KASAPOĞLU DA İZMİR’DE OY KULLANDI

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ise oy kullanmak için Konak’ta bulunan Atatürk Lisesi’ne geldi. Kasapoğlu’na AK Parti İl Başkanı Bilal Saygılı ve Konak İlçe Başkanı Sait Başdaş eşlik ederken, Kasapoğlu oy kullanma işleminin ardından “İnanıyorum ki en güzel şekliyle de yeni bir dönemi, Türkiye demokrasi süreci başlatacaktır. Hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. Ayrıca AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turunda İzmir’de oy kullandı. Bayraklı’da bulunan Şehit Nazımbey İlkokulu’nda oy kullanan Dağ, “Buradan çıkacak olan netice dünya açısından da önem arz ediyor. Dünya için de hayırlı olsun diyoruz. İnşallah istikrarın devamı hepimizin arzusu, isteği. Allah birliğimizi, beraberliğimizi daim etsin” dedi.

CHP’Lİ ASLANOĞLU’NDAN OY KULLANMA ÇAĞRISI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu Balçova İmam Hatip Anadolu Lisesindeki 1116 numaralı sandıkta oyunu kullandı. Aslanoğlu’na oy kullanma işlemi sırasında eşi Duygu Aslanoğlu da eşlik etti. Oy kullanma işlemi sonrası açıklama yapan Aslanoğlu , “Cumhuriyet tarihimizde ilk kez ikinci tur heyecanı yaşıyoruz. Halkımızın ilk turda olduğu gibi sandıklara ilgisinin yoğun olduğu görmek mutluluk verici. Sadece tek bir pusula ile oy kullanıldığı için hem işlem daha kısa sürüyor hem yığılma, bekleme olmuyor. Tüm İzmirli hemşehrilerimizi oylarını kullanmaya, sandıklara sahip çıkmaya, eşini dostunu, akrabasını da alarak veya ikna ederek sandık başına gitmeye davet ediyorum. Yine tüm hemşehrilerimizi saat 17.00’de oy kullandıkları sandıklarda, oy sayım işlemlerini takip etmeye, oylarına sahip çıkmaya çağırıyorum. Milletin iradesi ne kadar çok sandığa yansırsa, demokrasimiz o kadar güçlenecektir” dedi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir