İtalya’da onlarca kişi Mussolini’yi anmak için toplandı, Nazi selamı verdi

T24 Dış Haberler

İtalya’da, faşist diktatör Benito Mussolini‘yi idamının 79’uncu yıldönümünde anmak isteyen onlarca kişi Nazi selamı verdi. 

Siyahlar giymiş onlarca kişi, Mussolini’nin İkinci Dünya Savaşı sonunda tutuklanıp idam edildiği kuzey İtalya kasabasında ve Mussolini’nin doğum yeri ve mezarının bulunduğu yer olan Predappio’da yürüdü.

LaPresse haber ajansının video kaydına göre, Pazar günü bir grup destekçisi Dongo’da yürüyüş yaptı ve orada öldürülen Mussolini hükümetinden bakan ve yetkililerin anısına göle 15 gül bıraktı.

Mussolini, İtalya’nın Müttefikler tarafından kurtarılmasının ardından sevgilisi Clara Petacci ile birlikte kaçmaya çalışırken 27 Nisan 1945’te Como Gölü kıyısındaki Dongo’da anti-faşist partizanlar tarafından durdurulmuştu.

Anma töreni sırasında İtalyan partizanlar da toplanarak “Çav Bella”yı söyledi ve polis iki grubu birbirinden ayırdı. 

Mussolini’nin idamının yıldönümü, Başbakan Giorgia Meloni’nin aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri partisinin Pescara kentindeki seçim mitingine liderlik ettiği güne denk geldi. İtalya’nın Kardeşleri’nin kökleri, 1946 yılında Mussolini’nin son hükümetindeki bir genelkurmay başkanı tarafından kurulan ve Mussolini’nin düşüşünden sonra faşist sempatizanları ve yetkilileri saflarına çeken İtalyan Sosyal Hareketi’ne dayanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx