Eski Nissan CEO’sunun çello kutusu içinde İstanbul üzerinden Lübnan’a kaçmasıyla ilgili yeniden görülen davada tüm sanıklar beraat etti

Japonya’da ev hapsinde tutulan Nissan’ın eski CEO’su Carlos Ghosn’u İstanbul üzerinden Lübnan’a kaçırdıkları gerekçesiyle hapis cezasına çaptırılan sanıklar hakkındaki karar istinaf mahkemesince bozuldu. Yeniden görülen davada sanıkların tamamı beraat etti.

Japonya’da “Görevi kötüye kullanma” suçlanan yargılanan ve kefaletle serbest bırakılan Carlos Ghosn 2019 yılında film gibi bir operasyonla “müzik aletleri kutusu” içinde İstanbul üzerinden Lübnan’a kaçırılmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Ghosn’u taşıyan uçak firmasının eski ticaret müdürü Okan Kösemen ile 4 pilot hakkında dava açtı. Bakırköy 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme Kösemen ile pilotlar Noyan Pasin ve Bahri Kutlu Sömek’i “Göçmen kaçakçılığı” suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezası ile 31 bin 240 TL adli para cezasına çarptırdı.

Sanık avukatları karara itiraz etti. Dosya istinaf mahkemesine gitti. Hüküm bozuldu. Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine göre, dosya yeniden Bakırköy 17. Ağır Ceza Mahkemesi’ne geldi. Yeniden yargılama yapan mahkeme heyeti sanıklar Okan Kösemen, Noyan Pasin ve Bahri Kutlu Sömek hakkında “göçmen kaçakçılığı” suçunu işlediğinden bahisle cezalandırılması için kamu davası açıldığını belirterek sanıklara atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığını ve bu haliyle sanığın mevcut eyleminin kanunda suç olarak tanımlanmadığını aktararak beraat kararı verdi. Beraat kararı kesinleşti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir