Danimarka’da Dünyanın En Büyük Dinozor Kafatası Sergileniyor

Avrupa’nın önde gelen müzelerinden biri olan ve Knuthenborg Safari Parkı’nda yer alan Danimarka Evrim Müzesi’nde Salı günü dünyanın en büyük dinozor kafatası sergilenmeye başlıyor.

Müzeden yapılan açıklamaya göre, “Adem” adı verilen torosaurusun yaklaşık 6,5 ton ağırlığında ve üç metre uzunluğunda olduğu tahmin ediliyor. Adem’in kafatası sadece kendi türü içinde değil, tarih boyunca kara hayvanları arasında kaydedilmiş en büyük kafatası olarak öne çıkıyor.

“Adem”, diğer fosiller ve dinozor kalıntılarıyla birlikte önümüzdeki hafta müzedeki Permiyen dönemi sergisi kapsamında gösterime çıkacak.

Knuthenborg Safari Parkı yöneticisi Christoffer Knuth ve ekibi tarafından ABD’nin Wyoming eyaletinde keşfedilen bu olağanüstü örnek, torosaurus türünün çeşitli ortamlardaki yaşamına dair paha biçilmez bilgiler sağlıyor.

SES 1 (İngilizce): ANNA OEHLENSCHLAEGER, Evrim Müzesi’nde Paleontolog

“Bu kafatasıyla ilgili çok ama çok şaşırtıcı olan şey, bu kafatasının Dünya’da şimdiye kadar keşfedilen en büyük dinozor kafatası olması.”

SES 2 (İngilizce): MARK LOEWEN, ABD Utah Üniversitesi’nde paleontoloji profesörü

“Evrim Müzesi’nde sergilenen torosaurus, şimdiye kadar yaşamış tüm kara hayvanları arasında kesinlikle en büyük kafatasına sahip.”

SES 3 (İngilizce): MARK LOEWEN, ABD, Utah Üniversitesi’nde Paleontoloji Profesörü

“Bunların neden bir safari parkında sergilendiğini merak ediyor olabilirsiniz. Burası bugün gezegenimizde var olan tüm hayvanların büyük resmini, bu hayvanların korunmasını ve zaman içinde meydana gelen tükenme ve evrim tablosunu bir araya getiriyor. Bence bu sergi, hayvanların nereden geldiği ve gelecekte nereye gideceklerinin yanı sıra koruma, evrim ve ekoloji hakkında düşünmek için harika bir olanak yaratıyor.”

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Kopenhag’dan bildiriyor.

(XHTV)

Kaynak: Xinhua / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir