Beşiktaş’ta Restorasyon Çalışması Yapılan Yol Yalısı Çöktü


BEŞİKTAŞ’ta restorasyon çalışması yapılan 4 katlı yol yalısı henüz belirlenemeyen nedenle çöktü. Göçük altında kalan 2 kişiden biri hafif yaralı olarak kurtarıldı, itfaiye tarafından ağır yaralı olarak çıkarılan stajyer mimar Atilla Aydın (22), kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Binanın çökme anları ise güvenlik kamerasına yansıdı.

Kuruçeşme Caddesi’nde saat 15.30 sıralarında yaklaşık 6 aydır restorasyon çalışması yapılan, 4 katlı Oygur Yalısı’nın bir bölümü henüz belirlenemeyen bir nedenle çöktü. Yol yalısı olarak nitelenen binada çalışan 4 kişiden stajyer mimar Atilla Aydın ile Dursun Bayar adlı işçi göçük altında kaldı. Bayar, arkadaşları ve yardıma koşan vatandaşlar tarafından çıkarılırken, duvardan kopan tuğla parçalarının altında kalan Aydın’a ise ulaşılamadı.

Haber verilmesi üzerine olay yerine sağlık, itfaiye, polis ve AFAD ekipleri yönlendirildi. Polis çevrede güvenlik önlemi alarak caddeyi iki yönlü olarak araç trafiğine kapatırken, itfaiye ekipleri Atilla Aydın’a ulaşmak için çalışmalara başladı. İş arkadaşlarından, Aydın’ın çökme anında bulunduğu bölümün bilgisini alan ekipler, ses dinleme cihazıyla enkaz altından ses gelip gelmediğini kontrol etti.  Bir süre sonra olay yerine getirilen Sarıyer Belediyesi Sivil Savunma Birimi’ne bağlı canlı arama kurtarma köpeği ‘Şilan’ın enkaz altında canlı tespit etmesi üzerine çalışmalar hızlandırıldı. İş makinesi yardımıyla çalışmalarını sürdüren ekipler, yaklaşık 1.5 saat sonra ulaştıkları stajyer mimar Aydın’ı ağır yaralı olarak çıkardı. Yakınlardaki özel bir hastaneye kaldırılan Atilla Aydın (22) burada yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Aynı hastanede tedavi altına alınan Dursun Bayar’ın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Göçükle ilgili İstanbul Valiliği de yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “12 Ağustos 2023 tarihinde Beşiktaş ilçesi Kuruçeşme Mahallesi’nde meydana gelen duvar çökmesi olayında 2 kişi yaralanmış olup, Dursun Bayar (24) hayati tehlikesi olmayacak şekilde hastaneye kaldırılmıştır. Şahsın tedavisi devam etmektedir. Olayda göçük altında kalan ve göçük altından ağır yaralı olarak çıkarılan Atilla Aydın ise hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir. Olayla ilgili adli süreç başlatılmıştır” denildi.

BİNANIN ÇÖKME ANI KAMERADA

Öte yandan binanın çökme anı güvenlik kamerası kayıtlarına yansıdı. Trafiğin yoğun şekilde aktığı anda binanın çöktüğü görülürken, olayı fark eden vatandaşların uzaklaştığı görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx