ABD-İran arasında tutuklu takası: 5 Amerikalı için 6 milyar dolar

Tahran ve Washington yönetimleri arasında uzun süre sonra ilk kez bir tutuklu takası gerçekleşiyor. İran’ın, ülkede casusluk suçlamasıyla tutuklu olan 5 ABD’linin ülkeden ayrılmasına izin vermesi beklenirken, ABD de bunun karşılığında ülkedeki bazı tutuklu İranlıları serbest bırakacak ve İran’ın dondurulmuş kaynaklarına erişimine izin verecek.

PARA KATAR’A AKTARILACAK

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, İran’da casusluk suçlamasıyla hapiste olan Siamak Namazi (51), Emad Sharghi (58), Morad Tahbaz (67) ve ismi açıklanmayan biri kadın iki ABD vatandaşı, cezaevinden tahliye edilerek ev hapsine alındı. Namazi’nin avukatı ise mahkûmların Tahran’daki Evin Cezaevi’nden başkentte bir otele yerleştirildiği bilgisini paylaştı. İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bagheri Kani, anlaşma dahilinde ABD’de tutuklu olan 5 İranlının serbest bırakılacağını ve İran’ın milyarlarca dolarlık kaynağına erişimine izin verileceğini duyurdu. ABD basınına konuşan yetkililer, anlaşmaya göre İran’ın Güney Kore’de bulunan 6 milyar dolarlık varlığının Katar merkez bankasına aktarılacağını ve yalnızca insani yardım ihtiyaçları için erişime açık olacağını belirtti. ABD’li 5 kişinin paranın Katar’a aktarılmasından sonra serbest bırakılacağı aktarıldı.

DEĞİŞİM SİNYALİ Mİ

Umman, Katar ve İsviçre’de bir araya gelen iki ülke yetkililerinin uzun süredir müzakere ettiği anlaşma ile birlikte, Tahran-Washington hattında diplomatik kanalların etkili kullanımını içeren yeni bir döneme girilebileceği yorumları yapılıyor. ABD basını, ABD ile İran’ın Umman aracılığıyla Tahran’ın nükleer programının kısıtlanması ile Irak ve Suriye’de bulunan Amerikalılara saldırıların durması konusunda gayri resmi bir uzlaşma olduğunu da öne sürüyor.

KİM BU TUTUKLULAR

– Siamak Namazi: 2015 yılında iş için İran’a gittiğinde gözaltına alınan Namazi, bir petrol şirketinde yöneticilik yapıyordu. Namazi, “düşman devletle işbirliği yapma” suçlamasıyla 10 yıl hapse mahkûm edilmişti.

– Emad Shargi: İşinsanı olan 58 yaşındaki Shargi, 2018 yılında eşiyle birlikte İran’da seyahat ederken hiçbir açıklama yapılmadan gözaltına alınmıştı. Shargi, 2020 yılında “casusluk” suçlamasıyla 10 yıl hapis cezası almadan önce ABD pasaportuna el koyularak ülke dışına çıkması engellenmişti.

Morad Tahbaz: İngiltere vatandaşlığı da bulunan Tahbaz, 2018 yılında tutuklanarak, “ABD hükümeti ile ilişki içinde olmak” suçlamasıyla yine 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx