Yargıtay’dan “büyü ile dolandırıcılık ağır cezalık” kararı

Dairenin kararına nazaran, Aydın’da bir kişi, muska ve büyü tekniklerini kullanarak ruhsal problemlerinden kurtaracağını, düşüncelerini gidereceğini, medyumluk diploması vereceğini ve emekli edeceğini söyleyerek 3 şahıstan 17 bin 350 lira para aldı.

Olayın akabinde yapılan şikayet üzerine kuşkulu hakkında dava açıldı. Yargılama sonucu Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesi, sanığı “dolandırıcılık” hatasından 1 yıl 3 ay mahpus ve isimli para cezasına çarptırdı.

Karara yapılan itiraz üzerine belge Yargıtay’a geldi. Temyiz istemini görüşen Yargıtay 11. Ceza Dairesi, verilen mahkumiyet kararının bozulmasını kararlaştırdı.

Dairenin kararında, sanığın aksiyonunun Türk Ceza Kanunu’nun 158/1’inci hususta belirtilen “dini inanç ve hislerin istismar edilmesi kapsamında nitelikli dolandırıcılık” kapsamında kıymetlendirilmesi ve yargılama yerinin asliye ceza mahkemesi değil, ağır ceza mahkemesi olması gerektiği kaydedildi.

Asliye ceza mahkemesinin bu hususu gözetmeden yazılı biçimde karar kurmasının kanuna karşıt olduğuna işaret edilen kararda, kararın oy birliğiyle bozulmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

Türk Ceza Kanunu’nun 158/1’inci hususunda belirtilen “dini inanç ve hislerin istismar edilmesi kapsamında nitelikli dolandırıcılık” hatasını işleyenlere 3 yıldan 10 yıla kadar mahpus ve 5 bin güne kadar isimli para cezası verilmesi öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.