Veli Ağbaba: Taban fiyat en az 5 bin 225 lira olmalı

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, temel besin eserlerindeki yıllık fiyat artışı oranlarına dikkat çekti ve taban fiyatın bu artışlara nazaran en az ne kadar olması gerektiğini açıkladı.

Kuru soğanın yıllık fiyat artış oranının yüzde 173 olduğunu vurgulayan Ağbaba, buna nazaran taban fiyatın 7 bin 712 TL olması gerektiğini söz etti. Yurttaşların gündelik ömürde en sık kullandığı unlu mamullerin başında gelen ekmeğin yıllık fiyat artış oranının yüzde 85 olduğunu kaydeden Ağbaba, bu sayı dikkate alındığında ise minimum fiyatın nisan ayı itibariyle 5 bin 226 TL olması gerektiğine dikkat çekti.

‘ASGARİ FİYAT, GEÇTİĞİMİZ YILKİ TABAN FİYATIN 200 TL GERİSİNE DÜŞTÜ’

Resmi enflasyon datalarına işaret eden Ağbaba, “Asgari fiyat, resmi enflasyon dataları karşında dahi geçen yılki 2 bin 825 TL minimum fiyatın 200 TL gerisinde kalmış durumda. Minimum fiyata yüzde 50’lik artırım gelmesine karşın resmi enflasyon yıllık yüzde 70’e çıkarken aylık enflasyon artışı şayet nisan ayındaki üzere devam ederse enflasyon, resmi bilgilerde dahi yüzde 100’ü bulacaktır” dedi.

Temel besin hususları üzerinden yıllık artış oranlarına nazaran hesaplama yapan Ağbaba, açıklamasında şunları söyledi.

NİSAN AYI İTİBARİYLE MİNİMUM FİYATIN EN AZ 5 BİN 225 TL OLMASI GEREKİYOR: “Yalnızca nisan ayındaki yıllık fiyat artışlarına baktığımızda,15 temel besin unsurundaki alım gücü değerlendirildiğinde, bir taban ücretlinin eline geçen fiyatla geçen yıl aldığı toplam ekmeği bu yılın nisan ayında almak isterse nisan ayı itibariyle taban fiyatın en az 5 bin 225 TL olması gerekiyor. Bu fiyatın, kuru soğanda 7 bin 712 TL, tavuk etinde 6 bin 469 TL, makarnada 5 bin 650 TL ve ette ise 5 bin 565 TL en az olması gerekiyor. Besin enflasyonunda emin adımlarla üç haneye hakikat gittiğini düşündüğümüzde, taban fiyata bir an önce güncelleme yapılması gerekiyor.

EK ARTIRIM İÇİN TABAN ÜCRETLİNİN AÇLIKTAN ÖLMESİ Mİ GEREKİYOR?: İktidar yetkilileri, daima olarak çalışanların enflasyona ezdirilmeyeceğinden bahsediyor, fiyatlar enflasyonun altında kaldığı takdirde müdahale edeceklerini lisana getiriyor. AKP Genel Lideri, ‘Veren el, alan elden hayırlıdır’ diyor. Lakin tüm bu kelamların üzerine taban ücretliler ile ilgili rastgele bir adım atılmıyor. Taban fiyata ek artırım yapılması için minimum ücretlilerin ailesi ile birlikte açlıktan ölmesi mi gerekiyor?

İKTİDAR, TERCİHİNİ BİR AVUÇ YANDAŞTAN YANA KULLANMAYA DEVAM EDİYOR: Kur muhafazalı mevduatla taban ücretlilerin sırtından zenginlere kaynak aktaracağınıza 10 milyon minimum fiyatlı ve ailesine insan onuruna yaraşır bir fiyat verilebilir. İktidar, tercihini her zamanki üzere personellerden değil, bir avuç yandaştan yana kullanmaya devam ediyor.” ( HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.