Valilere Muharrem ayı talimatı: Yas tutun, cemevi yöneticileriyle buluşun

İçişleri Bakanlığı, Hacı Bektaş Veliyi Anma Aktiflikleri ile Muharrem ayının tıpkı periyoda denk gelmesi nedeniyle 81 Vilayet Valiliğine genelge gönderdi: “Vatandaşa dayanak olun, Yas-ı mateme ortak olun, lokmalara katılın, cemevi yöneticileriyle birlikte olun…”

İçişleri Bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği genelgede, Anadolu’nun gönül mimarlarından Hacı Bektaş Veliyi anlamaya vesile olan ve her yıl Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen programlara başta etraf vilayetlerden olmak üzere ülke genelinden iştirak sağlamak isteyen vatandaşlara takviye olunmasının, Kültür ve Turizm Bakanlığı uyumunda 15 Ağustos 2022 tarihinde icra edilecek aktiflikleri daha da anlamlandıracağı belirtildi. Bu yıl Hacı Bektaş Veli Anma Aktiflikleri ile tıpkı periyoda denk gelen Muharrem ayının; müsamahayı, ahlakı, inancı, sevgiyi, saygıyı, birliği, beraberliği ve kardeşliği bugüne kadar olduğu üzere bundan sonrada yarınlara aktarcağı söz edildi.

Hicri yılın birinci ayı olan Muharrem ayının; paylaşmanın, şükretmenin, rahmetin ismi olan aşure gününün yanında Ehl-i Beyt muhabbeti olan tüm Müslümanlar açısından birçok ortak duyguyu barındırdığı belirtilen genelgede, “Sevgili Peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin Efendimizle birlikte birden fazla Ehl-i Beytten yetmiş iki Müslümanın hakikat, hürriyet, izzet ve mukaddesat uğruna şehit olduğu Kerbela, tüm İslam aleminde olduğu üzere milletimizin de derin ve ortak acısıdır” denildi.

AŞUREYE EN GENİŞ KATILIM

Genelgede, Hz. Hüseyin ve beraberindekilerin Kerbelada şehit edilmesinin yıl dönümünde tutulan ve 29 Temmuz 2022 tarihi akşamı niyet edilecek Muharrem ayı orucu ile ilgili Vali ve Kaymakamlardan şu konulara dikkat edilmesi istendi:

“Cemevi, vakıf yahut derneklerle irtibat kurularak Muharrem ayındaki Muharrem orucu açma lokmalarına ortak olunmasına ve yas-ı matem iştirakine yönelik davetlere imkanlar ölçüsünde iştirak sağlanacak ve cemevi, vakıf yahut derneklerdeki vatandaşlar ve kanaat liderleri ziyaret edilecek. Muharrem ayının birinci günlerinde Vali ve Kaymakamların mesken sahipliğinde Cemevi yöneticileri, vakıf yahut derneklerdeki vatandaşlar ve kanaat liderleri ile oruç açılacak. Muharrem ayı içerisindeki şükür ve paylaşmanın tabiri olan ‘Aşure Etkinliklerinin’ de en geniş iştirakle gerçekleştirilmesi sağlanacak.” (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.