Uzmanlardan alerjisi olanlara maske uyarısı

Baharın gelmesiyle birlikte polen alerjisi ve astım şikâyetleri de artış gösterdi. Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Tabip Öğretim Üyesi Mehmet Kabak, alerjisi olup çok derece polene maruz kalanları uyardı.

Dünyada endemik olarak alerjik olan kimi bölgeler olduğunu bildiren Kabak, “Türkiye’de de alerjiye yatkın olan kimi bölgeler var. Bilhassa tarımla ilgilenen Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Çukurova Bölgesi ve Trakya Bölgesi, bu biçim yerler ziraî eserlere bağlı olarak alerjiye yatkın yerlerdir. Birebir vakitte bizim bölgemiz hasebiyle Suriye ve Irak’a yakın olduğundan ötürü oralarda daha çok çöl iklimine bağlı toz mevcut. Bu toza bağlı da alerjiler mevcut. Onun için bizim bu bölge biraz daha bu mevzuda alerjiye yatkın bir bölgedir.

– Poliklinik yaptığımız devirlerde bilhassa şubat ayından başlayıp mart ve nisan aylarında daha da şiddetlenip haziranın sonlarına yanlışsız bitip tekrarlanan bir alerjik versiyon devri var. Bayağı bir hasta bu hususta bize başvuruyor. Bilhassa kimler başvuruyor? Mesela genetik olarak alerjiye yatkın olan kimi bireyler var alerjik bünyesi olan bu büsbütün genetik bizimle alakalı bir şey bir de maruziyet var. Yani hem genetik etkenler var hem de çevresel etkenler dediğimiz durumlar mevcut. Bu ikisi bir ortaya gelince alerji meydana geliyor. Nasıl meydana geliyor? Alerjiye maruz olan şeyler bizim bedenimizde karşılaşa karşılaşa o alerji yapıları daha da arttırıp semptomlar ortaya çıkarıyor” dedi.

Birden fazla insanın polen alerjisine maruz kaldığını belirten Kabak, “Çiçek açma periyotlarında polenlerin çok sık olduğu, tozun en çok olduğu bilhassa bizim bölgede Kızıltepe Ovası’nda buğday, arpa üzere eserler yetiştiren şahıslar de bunların sulamasında çalışan ya da yanından bile geçen şahıslar de polene maruziyet oluyor. Bu maruziyet sonrasında alerji semptomları ortaya çıkabiliyor. Bize de en sık bu aylarda buğday, arpa, mercimek poleni çok var.

– Bilhassa sonbaharda mısır ve zeytin var. Sonbaharda toza karşı alerjiler var. En sık karşılaştığımız ikinci olarak bunların semptomları nelerdir? Bilhassa beğenilen yaşarma, burunda kaşıntı, burun ucunda kaşıntı, hapşırık ve burun akıntısı biçiminde gelen semptomlar var. Çok şiddetlenirse öksürük üzere semptomlarla da gelebilir. Boğazda kaşıntı olabiliyor ya da bedenin rastgele bir yerinde, ellerde, ayaklarda kaşıntı ve kızarıklıklar karşımıza çıkabiliyorlar. Çok ilerlerse ciğerlere indiği takdirde astıma kadar yolu var” diye konuştu.

“BU CİNS YERLERDE ÇALIŞANLAR MASKE İLE KORUNMALI”

Bu devirde ne yapılması gerektiği ile ilgili bilgi veren Kabak, “Özellikle bu biçim yerlerde çalışan tarlada, tozlu iş yerlerinde ya da mevsimsel çalışanlarda ya da değişik ortamda bulunan bireyler bu periyotta maske ile kendilerini koruyabilirler. Koruyamayan bireyler semptomları olduğunda kesinlikle ilgili branşı çabucak muayene olup ilaç da kullanabilirler. Bilhassa kulak burun boğaz ve göğüs hastalıkları bir de dermatolojinin ilgilendiği branştır. Üçüne de gidebilirler. Üçünde de tedavi olabilirler.

– Şayet öksürük ve nefes darlığı da şikâyetleri eklenmişse bu hastanın da kesinlikle göğüs hastalıkları uzmanına muayene olması gerekiyor. Aslında alerji ile birlikte olma oranı yüzde 40 civarıdır. Her astım hastasının 3 adedinin ikisinde alerji mevcuttur. Zira birbirlerini tetikleyen faktörlerdir. Bu yüzden kesinlikle bu bahiste tedbir alması gerekmektedir. Alerjisi çok yüksek olan hassasiyeti olan beşerler var. Bunlar verilen tedaviye karşın bazen iyileşemiyorlar. Bunun için ileri düzey tedaviler immun terapi biçiminde tedavi çeşitleri de var. Bunlar erişkin alerji uzmanlarından ve çocuk alerji uzmanlarından tedavi olabilirler” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.