Uluslararası Ceza Mahkemesi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile ilgili ilk tutuklama kararlarını çıkartacak

T24 Dış Haberler

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) Ukrayna’yı işgali sebebiyle Rusya’ya iki dava açacağı ve bazı Rus yetkililer için tutuklama kararı çıkaracağı belirtildi. 

New York Times ve Reuters’ın aktardığına göre UCM Savcısı Karim Khan, ön soruşturmayla ilgilenecek hakimlerden şu ana kadar toplanan kanıtlara dayanarak tutuklama kararlarını onaylamalarını isteyecek. Eğer hakimlerden onay gelirse, Ukrayna’nın işgali nedeniyle Rus yetkililer hakkında ilk kez tutuklama kararı çıkarılmış olacak. 

Habere göre ilk dava, Rusya’nın Ukraynalı çocukları kaçırıp “tekrar eğitim kamplarına gönderdiği” suçlamaları ile ilgili olacak. İkinci dava ise Rusya’nın Ukrayna’nın sivil altyapısını bilinçli hedef aldığı iddiaları ile ilgili olacak. 

Lahey’deki UCM, Rusya’nın Ukrayna’yı topyekun işgal girişimini 24 Şubat 2022’de başlatmasından günler sonra potansiyel savaş ve insanlık suçları hakkında soruşturma başlatmıştı. 

Khan, bu ay yaptığı Ukrayna ziyaretinde çocuk kaçırma iddialarının incelenmesine ofisinin öncelik verdiğini söylemişti. 

Rusya da Ukrayna da UCM’nin üyesi değil, ancak Ukrayna Lahey’den çıkacak kararları uygulayacağını söylemişti.

Rusya, askerlerinin savaş suçu işlediği iddialarını reddediyor. Uzmanlar, Moskova’nın herhangi bir şüpheliyi Lahey’e teslim etme ihtimalinin olmadığını öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir