Türkiye Arnavutluk'a İHA/SİHA satacak

Türkiye Arnavutluk’a İHA/SİHA satacak

“Arnavutluk, bir Türk firması tarafından üretilen anti-drone sisteminin ilk alıcısı olduğu gibi, Arnavutluk parlamentosu ve savunma bakanlığı, Türk İHA ve SİHA’ların tedariği için ek bütçeyi onayladığını duyurmuştur.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, Arnavutluk’a SİHA satacağını bu ifadelerle duyurdu. Erdoğan, Arnavutluk’ta yayımlanan Panaroma Gazetesi için bir makale kaleme aldı. O makalede Cumhurbaşkanı, “Türkiye Balkanlar’ın ayrılmaz bir parçası, balkanlar da Türkiye’nin vazgeçilmez bir ilgi alanıdır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Arnavutluk’u hem dost hem de doğal müttefik olarak gördüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki sosyal, kültürel ve ekonomik alanlardaki iş birliklerinin de her geçen yıl arttığını kaydetti.

Türkiye ile Arnavutluk arasında terörizm, insan ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi güvenlik meselelerinde de temaslarının arttığını belirten Cumhurbaşkanı, Arnavutluk parlamentosunun, İHA ve SİHA tedariki için 9,7 milyon dolarlık ek bütçeyi onayladığını açıkladı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.