Türk Ocakları’nda Canan Kaftancıoğlu krizi: İstanbul teşkilatı vazifeden alındı

Türk Ocakları’nın İstanbul Şubesi’nin organize ettiği İslam Dünyası Sorunları ve Tahlil Yolları Sempozyumu’na CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu yanında İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ile CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu da katılmıştı.

“TÜRK OCAKLARI İSTANBUL ŞUBESİ İDARE HEYETİ VAZİFEDEN ALINMIŞTIR” 

Kaftancıoğlu’nun toplantıya katılmasına sert karşılık veren Türk Ocakları, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Türk Ocakları İstanbul Şubesi İdare Konseyi 30 Haziran 2022 tarihinden geçerli olmak üzere vazifeden alınmıştır. Türk Ocakları Genel Merkez İdare Kurulu” ifadelerini kullandı.

Türk Ocakları Genel Merkezi’nin açıklamasında şu sözler yer aldı:

“PARTİ SİYASETİNİN DIŞINDA OLMAYA AZAMİ İTİNASI GÖSTERMEKTEYİZ” 

“Türk Ocakları Genel Merkezi ve Şubeleri olarak Türk milletine hizmet hedefiyle faaliyet yapıyoruz. Kurucularımızın temel unsurlarından biri olan ‘parti siyasetinin dışında olmaya azami özen’i göstermekteyiz. Genel Merkez ve Şubeler olarak faaliyetlerimizde doğal olarak devletimizin ilgili kurumları ve mahallî yönetimlerden takviye taleplerimiz olmaktadır. Bu bağlamda ölçütümüz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin parçalanamaz bütünlüğü konusundaki haldir.  Belediyeler tarafından tahsis edilen kimi şube binalarımızın açılışlarına, ilgili belediye liderinin mensup olduğu siyasi parti dâhil, farklı partilerden milletvekilleri ve il/ilçe yöneticileri, toplantılarımıza birlikte katılmaktadır. Ocak’ın bu kapsayıcı, kucaklayıcı ve parti siyasetine uzaklıklı tavrı açık ve nihaidir.

“DEVLETE ‘SERİ KATİL’ DİYENLERİN TÜRK OCAKLARI TOPLANTILARINDA UZUNLUK GÖSTERMESİ KABUL EDİLEMEZ” 

27 Haziran 2022 tarihinde, İstanbul Şubemizin İstanbul Büyükşehir Belediyesinin takviyesiyle düzenlediği bir sempozyum, Türk Ocaklarının partiler üstü pozisyonunu katiyen etkileyemez. Türk Ocakları Genel Merkezi, bu husustaki samimi, hasbi ve odunsuz tavrına halel getirilmesine müsaade vermeyecektir. Devlete ‘seri katil’ diyenlerin Türk Ocakları toplantılarda uzunluk göstermesi kabul edilemez.

“SİYASET, MİLLETE HİZMET AÇISINDAN SON DERECEDE DEĞERLİ BİR ALANDIR” 

Bir yıl içinde yapılacak olan seçimlerin giderek artan sıcak atmosferinde, Ocak şubelerimizin bu bahislere her zamankinden daha fazla ihtimam göstermesi zaruridir. Türk Ocakları Genel Merkezi olarak şube lider ve yöneticilerimizden, bu süreçte yanlış anlamalara yol açabilecek yahut yeterli niyetli olmayan kişi ve çevrelerin çarpıtmalarına taban oluşturacak telaffuz ve hareketlerden kaçınmalarını bir defa daha ihtar ediyoruz. Siyaset, millete hizmet açısından son derecede kıymetli bir alandır. Önümüzdeki seçimlerde aday olmayı düşünen Ocak yöneticileri, siyasi faaliyetlere girişmeden evvel idare ve kontrol heyetlerinden istifa edeceklerdir; etmeyenler Genel Merkez tarafından vazifeden alınacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.