TTB’den ‘Maymun Çiçeği’ açıklaması: Hastalığın bildirimi mecburî olsun

ANKARA – Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın, Türkiye’de bir hastada maymun çiçeği virüsünün tespit edildiğini duyurmasının akabinde Türk Tabipleri Birliği (TTB) açıklama yaptı.

Maymun çiçeği hastalığının maymun çiçeği virüsünün yol açtığı, hayvandan beşere ve beşerden beşere bulaşabilen bir hastalık olduğunu, hastalığın kuluçka müddetinin 4 ile 21 gün ortasında değişebildiğini belirten tabipler, “Hastalığın oluşturduğu salgının denetiminde hastaları sağlıklı bireylerden ayırma (izolasyon), karantina ve sürveyans sisteminin faal çalışması gerekmektedir. Ayrıyeten maskeler maymun çiçeğinin yayılmasını önleyebilir” dedi.

‘BAKANLIK TEDBİRLERİ GÖZDEN GEÇİRMELİ’

Son elli yıldaki maymun çiçeği hastalığı sayılarına ve son iki aydaki süratli hadise artışını kıyaslayarak, maymun çiçeği hastalığının devam eden Covid-19 pandemisi ile karşılaştırılabilir bir tehdit seviyesine şimdi ulaşmadığını belirten TTB, Sıhhat Bakanlığı’na yönelik davette bulundu.

Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamasını hatırlatan TTB, “Şimdiden sonra değerli olan bakanlığın enfekte kişi başına ortalama ikincil hadise sayısını 1’in altına nasıl düşüreceğidir” dedi ve açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Genel olarak müdahale olmadan, rastgele bir ülkede 3 olay 18 ikincil olaya; 30 hadise 118 ikincil olaya ve 300 olay 402 ikincil hadiseye neden olabilir. Bu nedenle izolasyon ve temaslı takibi kıymetlidir. Hakikaten, birinci üç olayın tespitinin akabinde semptomatik olayların izolasyonu ve temaslı takibi ikincil hadise sayısını yüzde 72,2; 30 olayın akabinde yüzde 66,1; 300 olayın akabinde yüzde 68,9 oranında azaltabilecektir. Temaslı takibi ve temaslı aşılaması birlikte birinci üç olayın akabinde ikincil olayların sayısını yüzde 77,8; 30 olayın akabinde yüzde 78,8 ve 300 olayın akabinde yüzde 86,1 oranında azaltabilecektir. Sıhhat Bakanlığı olağandışı bir durum olduğunu kabul edip ciddiyetle aşağıdaki tedbirleri acilen almalı ve hali hazırdaki tedbirleri gözden geçirmelidir.”

‘HASTALIĞIN BİLDİRİMİ ZARURÎ OLMALI’

Sağlık Bakanlığı’nın vakit kaybetmeden ‘Bulaşıcı Hastalıkların İhbarı ve Bildirim Sistemi Hakkında Tebliğ’de değişiklik yaparak maymun çiçeği hastalığını bildirimi mecburî bir hastalık olarak listelemesi gerektiğini belirten tabipler başka tekliflerini şöyle sıraladı:

-Enfekte hastaları izole etmelidir.

-Temaslı takibi ile muhtemel yeni hadiselerin tespitini erken yapmalıdır.

-Uygun enfeksiyon tedbire ve denetim tedbirlerinin uygulanmasını sağlamalıdır.

-Paniğe neden olmayacak biçimde sıhhat çalışanları başta olmak üzere toplumun geneline yönelik eğitim ve bilgilendirme çalışmaları planlamalı ve yapmalıdır.

-Riskli ve temaslı bireylere yönelik bir aşı programı planlamalı ve uygulamalıdır (Halihazırda iki farklı aşı seçeneği mevcuttur; ACAM2000 ve JYNNEOS).

-Hastalar için ilaç teminini gerçekleştirmeli, semptomları olabileceğinden telaş duyan herkesin sıhhat hizmetlerine erişebileceğini hissetmesini sağlamak için, maymun çiçeği hastalığı ve kuşkulu maymun çiçeği hastalığının teşhis ve tedavisini büsbütün fiyatsız yapmalıdır.

(DUVAR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.