TESK’ten ‘esnaf unutulmasın’ daveti

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, kahırda olan esnafa bilhassa toplumsal güvenlik primlerinde tekrar bir yapılandırma imkanı tanınmasını istedi.

“Sosyal güvenlik düzenlemelerinde esnaf unutulmamalı.” sözünü kullanan Palandöken, 4 Ekim 2000 tarihinden evvel oda ve vergi kaydı olup Bağ-Kur kaydı olmayan esnafa da bir kereye mahsus olmak üzere geriye dönük borçlanma hakkı verilmesini talep etti.

Palandöken, temel girdi maliyetlerindeki artışla çıkarı düşen esnaf ve sanatkarların borç yapılandırmalarının da bozulduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Geçen yıl 1234 lira olan Bağ-Kur primi bu yıl 1601 liraya yükseldi. Gelen artırımlarla birlikte esnafımızın karı masrafları kadar artmadı. Esnafın çıkarının büyük bir kısmını elektrik, doğal gaz ve akaryakıt masraflarına ayırması, vergi ve prim borcu ödemelerini zorlaştırdı. Bu da yapılandırmaların bozulmasına neden oldu. Yine aktif bir yapılandırmayla taksit sayısı artırılarak birinci taksit en az 6 ay sonrasından başlamalı. Esnafımız fakat böylece rahat bir nefes alırken, devletimiz de biriken borçları tahsil edebilecektir.”

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.