Shinzo Abe kimdir? (Eski Japonya Başbakanına suikast)

Shinzo Abe, 1954 yılında Japonya’nın Nagata kentinde dünyaya geldi.

Siyasi bir ailede doğan Abe‘nin büyükbabası Kan Abe ve babası Shintarō Abe da siyasetçiydi. Annesi Yōko Kishi ise eski Başbakanlardan Nobusuke Kishi’nin kızıydı.

Daha sonra ABD’ye Güney California Üniversitesi’nde siyasal bilgiler okumak üzere taşındı. Nisan 1979’da Kobe Steel‘da çalışmaya başladı.

1982’de şirketten ayrılarak çeşitli yerlerde çalıştı: yetkili asistan, Dışişleri Bakanı, LDP’nin Genel Kurulu’nun oturum liderinin özel sekreteri ve LDP Genel Sekreterliği’nde sekreter oldu.

9 Eylül 2007 tarihinde Afganistan’da vazife yapan Japon Deniz Kuvvetleri işçisini geri çekme planını askıya aldı.

2007’DE İSTİFA ETTİ

Shinzo Abe, 12 Eylül 2007 tarihinde sıhhat problemlerini ileri sürerek Japonya Başbakanlığı misyonundan istifa etti.

2012’DE TEKRAR SEÇİLDİ

478 oyun 328’ini alarak ikinci sefer Japonya Başbakanı oldu. Tekrar Başbakan seçilen Abe, bu vazifeye ikinci sefer gelerek son 6,5 yılda seçilen 7. Başbakan oldu. 26 Aralık 2012 tarihinde vazifeye başlamıştır.

28 Ağustos 2020’de Abe, ülseratif kolit rahatsızlığının yine tekrarlamasını münasebet göstererek Başbakanlıktan ve Liberal Demokrat Partisinin Genel Başkanlığı’ndan istifa etti.

Eski Japonya Başbakanı Abe, Marmaray açılışında (2013)

Abe, başbakanlığı devrinde Türkiye ile düzgün bir bağlantı sürdüren Abe, Marmaray açılışı, Japon Bahçesi açılışı, G-20 üzere etkinlikler için tekraren Türkiye’ye gelmişti.

MİTİNGDE SİLAHLI SALDIRI

Abe, 8 Temmuz 2022’de Nara kentinde katıldığı bir mitingde konuşma yaptığı sırada, silahlı saldırıya uğradı ve ağır yaralandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.