Rusya: ‘Ukrayna’da ABD üretimi 19 HIMARS füzesini havada vurduk’

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, Rus askeri güçlerinin, Rusya-Ukrayna savaşındaki faaliyetleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Harkiv bölgesinde Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 92. Mekanize Tugayı’nın süreksiz konumlarına yönelik düzenlenen taarruz sonucu 150’ye kadar asker ile 14 zırhlı araç ve arabasının imha edildiğini tabir eden Konaşenkov, Herson ve Mıkolayiv bölgelerinde 63. Mekanize Tugayı’na ilişkin 70 asker ile 14 arabanın vurulduğunu aktardı.

“Kraken” taburunun savaş kabiliyetini kaybettiğini ileri süren Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’daki askeri ögelere yönelik ataklara devam ettiğini belirtti.

Son 24 saatte Ukrayna ordusuna ilişkin 5 idare merkezi, 5 mühimmat deposu ile yakıt deposunun imha edildiği, 7 insansız hava aracının da düşürüldüğü bilgisini paylaşan Konaşenkov, “Harkov, Zaporijya ve Herson bölgelerinde ABD üretimi 19 HIMARS çok namlulu roketatar füzeleri havada vuruldu” dedi.

Konaşenkov, “Ukrayna’da bugüne kadar 263 uçak, 145 helikopter, 1708 insansız hava aracı, 363 hava savunma füze sistemi, 4 bin 269 tank ve zırhlı araç, 791 çok namlulu roketatar, 3 bin 276 obüs ve havan topu ve 4 bin 774 özel askeri araç yok edildi.” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.