Rusya doğalgazı kestiği için Almanya elektrik üretiminde kömür kullanacak

Rusya’nın Avrupa’ya doğalgaz sevkiyatı, Kuzey Akım’daki kapasitenin de düşürülmesiyle azalmaya devam ederken, Almanya İktisat ve İklimi Muhafaza Bakanı Robert Habeck yaptığı açıklamada, Almanya’nın gaz depolama tesislerini doldurmaya yardımcı olmaya yönelik gaz tasarrufu için ek tedbirler alındığını bildirdi.

Doğalgaz kışa kadar depolanacak

Habeck, Rusya’nın doğalgazda kesintiye devam edeceğine yönelik tasalarla ülkesinin elektrik üretimi için gaz kullanımını sınırlaması ve Rusya’dan gelen arzdaki düşüşü telafi etmek için doğalgaz depolama tesislerine öncelik vermesi gerektiğini belirtti.

Almanya, daha fazla kömür santrali kullanacak

AA’nın haberine nazaran; Alman Yeşiller Partisi eski Eş Genel Lideri olan Habeck, Almanya’nın kömür yakıtlı elektrik üretiminden çıkma planlarına ve partisinin prensiplerine karşıt olmasına karşın ülkenin elektrik üretimi için kömür kullanımını da artırmak zorunda kalacağını da vurguladı.

Habeck, “Talep üzerine kanunla alternatif bir gaz rezervi oluşturuyoruz. Bu, dürüst olmak gerekirse, bir geçiş periyodu için daha fazla kömürle çalışan elektrik santrali manasına geliyor.” ifadesini kullandı.

“Gaz depolamazsak kış kuvvetli geçecek”

Gaz piyasasındaki durumun son günlerde kötüleştiğini ve gaz depolama tesislerinin yüksek fiyatlara da olsa doldurulabildiğini vurgulayan Habeck, “Gazda tedarik şu anda garanti altında lakin durum önemli. Bu nedenle gaz tüketimini azaltmak için önlemleri güçlendirmeye ve ek önlemler almaya devam ediyoruz. Bu, gaz tüketiminin daha da azalması ve depolama tesislerine daha fazla gaz aktarılması gerektiği manasına geliyor. Aksi halde kış güçlü geçecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Habeck, Avrupa’da doğalgaz fiyatlarının yükselmesinin Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in kendilerini huzursuz etme, bölme ve fiyatları artırma stratejisi olduğunu savunarak, “Buna müsaade vermeyeceğiz. Kararlı, eksiksiz ve dikkatlice bir formda karşılık veriyoruz.” dedi.

Alman halkına “daha az doğalgaz” kullandırılacak

Almanya İktisat ve İklimi Muhafaza Bakanlığının açıklamasına nazaran, Alman hükümeti elektrik üretimi içi kömür kullanımını artırmanın yanında hane halkı tüketimine hudut getirmeyi ve endüstride daha az doğalgaz kullanılmasını teşvik edecek bir mekanizmayı da hayata geçirmeyi planlıyor.

Doğalgaz dağıtıcısına 15 milyar euro ek kredi

Alman hükümeti ayrıyeten, kışın doğalgaz sorunu yaşanmaması için ülkede doğal gaz piyasası alan yöneticisi olan Trading Hub Europe için Alman Kalkınma Bankası’ndan (KfW) 15 milyar euro ek kredi limiti açmayı hedefliyor.

Yüzde 57 olan depolar için gaye, kasımda yüzde 90

Öte yandan, Almanya’daki doğalgaz depolama tesislerinde doluluk oranı şu anda yüzde 57 düzeyinde bulunurken, Alman hükümeti Kasım 2022’ye kadar bu oranı yüzde 90’a ulaştırmayı hedefliyor.

Almanya, Rus petrolü ve gazına daha bağımlı

Almanya’nın endüstride çarkları döndürmek ve konutları ısıtmak için Rus petrol ve doğalgazına öbür Avrupa ülkelerinden daha fazla bağımlı olduğu görülürken, ülke, Rusya-Ukrayna savaşı öncesi muhtaçlığı olan doğal gazın yüzde 55’ini, Rusya’dan karşılıyordu. Son vakitlerde bunu yüzde 35’e düşürdü.

Almanya’da konutların yaklaşık yarısı ağır endüstride elektrik üretmek için kullanılan doğalgazla ısıtılıyor.

Rusya’ya güç bağımlılığını azaltmak için ağır çalışmalar yürüten Alman hükümeti, Rus gazından büsbütün bağımsız olmak için vakte gereksinimi bulunduğunu belirtiyor. Hükümet, Batılı ülkelerin Moskova’ya karşı yaptırımlarını desteklemesine karşın Rusya’dan gaz arzının çabucak durdurulmasına karşı çıkıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.