Reuters: Kolombiya ordusu Petro’nun muhtemel seçim zaferinden rahatsız

Kolombiya’da 29 Mayıs’ta yapılan seçimlerde önemli oy oranlarıyla birinci çıkan sol ittifak Tarihi Pakt’ın adayı Gustavo Petro’nun 19 Haziran’daki son oylamayı kazanma mümkünlüğü orduda rahatsızlık yarattı.

İngiltere merkezli Reuters haber ajansına konuşan Kolombiya ordusunun hava ve deniz kuvvetleri ile emniyetten bir polisin ortalarında olduğu 11 güvenlik yetkilisi, Petro’nun devlet lideri olmasının ülkede başta uyuşturucuyla çaba olmak üzere tüm güvenlik siyasetlerinde değişiklik yaratacağına dikkat çekti ve orduda bu bahiste tasalar olduğunu belirtti.

Petro ise ülkede uyuşturucuyla uğraşın “tam bir başarısızlık” olduğunu belirtiyor, hükümetin küçük çiftçilerin koka ekimini önlemek için ikame eserlerle gelirlerini artıracak adımlar atması gerektiğini savunuyor.

‘ORDU DARBE YAPAR MI?’ TARTIŞMASI

Haberde, “Bazı siyasetçi ve iş insanları, Petro’nun muhtemel seçim zaferinin orduda isyana yol açabileceğinden korkuyor” denilirken ismi açıklanmayan birtakım askeri yetkililer ise bu olasılığın dışlandığını söz etti.

35 yıllık askeri tecrübeye sahip bir general, “Her kim cumhurbaşkanı seçilirse, en düşük rütbeli askerden en yüksek rütbeli generale kadar tüm birlikler onu tanıyacaktır. Anlaşamayan yahut kendilerini rahatsız hissedenlerin tek seçeneği emeklilik” dedi. Ajansa konuşan bir donanma amirali ise “Uyuşturucu kaçakçılığı, organize cürüm ve yasadışı silahlı kümelerle çabada toprak kaybetme riskiyle karşı karşıyayız” tabirlerini kullandı.

‘HUGO CHAVEZ’ BENZETMESİ

Habere nazaran, birtakım askeri yetkililer, Venezuela’nın 2013 yılında hayatını kaybeden Bolivarcı Devlet Lideri Hugo Chavez’le Petro ortasında da bir benzerlik kuruyor. İsimsiz bir yetkili, Petro’nun devlet lideri olması halinde ordu içindeki yandaşlarını harekete geçirerek vazife müddetini uzatabileceği istikametinde tasalar olduğunu söyledi.

Emekli askerler derneğinin lideri olan emekli albay John Marulanda ise “Silahlı kuvvetlerin (seçilenin) buyruklarına uymaktan öteki yapabileceği pek bir şey yok” dedi. Üst seviye bir ordu yetkilisi de Petro’nun Bogota Belediye Lideri olduğu devirde “askerlere saygılı davrandığını” söyledi.

PETRO’NUN GÜVENLİK SİYASETLERİ NELER?

Tarihsel Pakt’ın adayı Petro, seçim kampanyalarında yaptığı konuşmalarda ülkenin güvenlik siyasetlerinde radikal değişiklikler yapılması gerektiğini belirtiyor. Seçimi kazanması halinde başta silahlı örgütlerle barış mutabakatları sağlanması olmak üzere ordu ve emniyette de bir dizi değişiklikler olacağını vurguluyor.

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile 2016’da imzalanan barış mutabakatının uygulanması ve Ulusal Kurtuluş Ordusu’yla (ELN) barış sağlanması vaatlerini açıklayan Petro, Clan del Golfo üzere kabahat çetelerinin de silahlarını teslim etmesi için adımlar atılacağını belirtiyor.

‘PROFESYONEL ORDU KURULACAK, ESMAD DAĞITILACAK’

İnsan hakları ihlalleri olan askerlerin ise askeri mahkemeler yerine sivil mahkemelerde yargılanacağını tabir eden Petro, orduda liyakat kurallarının uygulanması gerektiğini vurguluyor. Ayrıyeten, zarurî askerlik dayatmasına son vererek profesyonel ordu oluşturulması gerektiğini savunuyor. Petro, Ülkede protestolara sert müdahaleleriyle bilinen Kolombiya polisinin çevik kuvvet ünitesi ESMAD’ın da dağıtılacağı kelamı veriyor.

Petro geçen hafta Reuters’e yaptığı açıklamada, “Ordunun fonksiyonu savunma, polisin ise hak ve özgürlükleri korumaktır” demişti. 1985’te M-19 gerilla hareketinin mensubu olduğu periyotta ordunun azabına uğradığını hatırlatan Petro, ülke nüfusu giderek fakirleşirken orduya daha fazla bütçe ayrılmasına müsaade vermeyeceğini söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.