Olaylarda korkutan artış: Avrupa’da maymun çiçeğine bağlı birinci vefat

Afrika kökenli maymun çiçeği tüm dünyaya süratle yayılmaya devam ediyor. Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Koordinatörü Dr. Hans Kluge, yaptığı basın açıklamasında maymun çiçeği ile ilgili durum değerlendirmesinde bulundu.

Kluge, hükümetlere ve sivil toplum kuruluşlarına davet yaparak giderek artan ‘vakalarının denetim altına alınması için acil ve koordineli çabaların’ artmasını istedi. DSÖ’nün, bayanlarda ve çocuklarda da az sayıda olmasına karşın maymun çiçeğinin görülmeye başlaması üzerine salgınının kıtadaki durumunu “Yüksek risk” olarak değerlendirdiği söz edildi. Dr Kluge, tüm dünyadaki olayların yüzde 90’ının Avrupa’da olduğunu ve kıta genelinde hadiselerin 4500’ü aştığının altını çizdi.

Vakaların birçok 21 ila 40 yaş arasındaydı

Vakalardan elde edilen istatistik bilgileri açıklayan Kluge “Şimdiye kadar bildirilen hadiselerin birden fazla 21 ila 40 yaş ortasındaki bireyler ortasındaydı, yüzde 99’u erkekti ve hakkında bilgi sahibi olduğumuz bireylerin çoğunluğu erkeklerle cinsel birliktelik yaşayan erkeklerdi. Bununla birlikte, hane halkı üyeleri, heteroseksüel temaslar ve cinsel olmayan temasların yanı sıra çocuklar ortasında da az sayıda hadise bildirilmiştir” tabirlerini kullandı.

Avrupa’da birinci mevt kayıtlara geçti

İspanya’da bir kişinin maymun çiçeği nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. Bunun Avrupa’da yeni salgınla temaslı birinci mevt olduğuna inanılıyor.

Brezilya, cuma günü mevcut dalgada Afrika dışında kayıtlara geçen birinci mevti duyurmuştu. 22 Temmuz’daki Dünya Sıhhat Örgütü raporuna nazaran mevcut salgında yaşanan 5 mevtin tümü Afrika kıtasındandı.

İspanya Sıhhat Bakanlığı, ülkede 4 bin 298 maymun çiçeği hadisesi tespit edildiğini ve bunlardan yalnızca 64’ünün bayan olduğunu bildirdi.

Bakanlık, ellerinde bu hastalardan 3 bin 750’si hakkında bilgi bulunduğunu; 120’sinin hastaneye kaldırıldığını ve birinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Yapılan açıklamada hayatını kaybeden kişi hakkında ayrıntı paylaşılmadı.

Brezilya’da hayatını kaybeden kişinin lenf kanseri ve zayıf bağışıklık sistemi üzere diğer sıhhat meseleleri da olan 41 yaşında bir erkek olduğunu açıklanmıştı.

Virüsün belirtileri

DSÖ Avrupa Yöneticisi Kluge şu ana kadar ‘şans eseri’ maymun çiçeğinden ölen kimsenin olmadığı belirterek olayların büyük çoğunluğunun cilt döküntüsü şikâyeti, yaklaşık dörtte üçü ateş, yorgunluk, kas ağrısı, kusma, ishal, titreme, boğaz ağrısı yahut baş ağrısı üzere belirtiler gösterdiğini söz etti. Kluge, “Açık konuşayım. Bilhassa Avrupa Bölgesi’nde her saat, gün ve hafta yayılımını daha evvel etkilenmemiş alanlara genişleten, süratli hareket eden salgın ile rehavete yer yok” dedi.

Damgalama salgınları körükler

Direktör Dr. Kluge belirli bir hayat üslubunu benimsemiş şahısların damgalanmasının içerdiği riski vurgulayarak, “Zorluk, birkaç ülkede erkeklerle cinsel birliktelik yaşayan erkeklerin damgalanmasıdır. Birçoğu, muhtemel sonuçlardan korkarak sıhhat yetkililerine gitmemeyi seçebilir. HIV ile uğraş konusundaki derslerimizden damgalanmanın salgınları ve epidemileri nasıl daha da körüklediğini biliyoruz, lakin damgalanma kaygımızın harekete geçmemizi engellemesine müsaade vermek de tıpkı derecede ziyan verici olabilir” sözlerini kullandı.

Maymun çiçeği aşısı

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri (CDC), maymun çiçeği aşısıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Çiçek hastalığı ve maymun çiçeği aşılarının maymun çiçeğine maruz kalmadan evvel yapıldığında insanları maymun hastalığına karşı müdafaada tesirlidir. Uzmanlar ayrıyeten maymun çiçeğine maruz kaldıktan sonra aşılamanın hastalığı önlemeye yahut daha az şiddetli hale getirmeye yardımcı olabileceğine inanıyor” tabirlerine yer verdi.

CDC, maymun çiçeği virüsü çiçek hastalığına neden olan virüsle yakından bağlantılı olduğundan, çiçek hastalığı aşısı insanları maymun hastalığına yakalanmaktan koruduğunu vurgulayarak “Afrika’dan gelen geçmiş datalar, çiçek hastalığı aşısının maymun hastalığını önlemede en az yüzde 85 tesirli olduğunu göstermektedir” denildi.

Çiçek virüsü

Çiçek hastalığı önemli, bulaşıcı ve bazen ölümcül olan bir bulaşıcı hastalık kategorisinde yer alır. Çiçek hastalığı için özel bir tedavi bulunmuyor ve tek korunma çiçek aşısıdır. Somali’de 1977 yılında dünyada doğal olarak meydana gelen son hadiseyi bildirildi ve daha sonra ülkeler kademeli olarak yıllar içinde çiçek aşısını uygulamadan kaldırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.