Norveç’teki Global Tohum Kasası 6000’e yakın örneği barındırıyor

Norveç’teki bir adada yer alan bir dağın içerisinde kurulan Svalbard Global Tohum Deposu’nda, yaklaşık 6.000 farklı tipten tohum örnekleri yer alıyor.

Kıyamet Ambarı olarak da bilinen Svalbard Global Tohum Deposu, 2008’de açıldı ve dünyanın çabucak hemen her ülkesinden 1,1 milyondan fazla tohum çeşidinin kopyalarını barındırıyor.

Business Insider’ın haberine nazaran, deponun koordinatörü Åsmund Asdal ise, “kıyamet” yakıştırmasını kabul etmeyerek, “Kıyametten sonra uzak bir gelecek için hazırlanmış yahut yapılmış bir şey değil” dedi.

Asdal, “Bu, global bir gen bankasının faal bir parçası” diyerek, gen bankalarının tohumları koruduğunu ve yetiştiricilere, araştırmacılara ve çiftçilere dağıttığını da kelamlarına ekledi. “Bunlar eşsiz genetik kaynaklar. Konutlarındaki tohumları kaybederlerse, genetik kodlar sonsuza kadar yok olur” dedi.

DIŞARIDAN GİRİŞ MÜMKÜN DEĞİL

Depoya taşınan tohumları düzenlemek için yılda üç ila dört sefer ziyarette bulunan Asdal, tohumların kopyalarının daha fazla yerde saklanmasının şiddetle tavsiye edildiğini söyledi. Svalbard da tohumların kopyalarının saklandığı yerlerden biri.

Depoya erişim ise son derece kısıtlı ve halka açık değil. Deniz düzeyinden 400 fit yüksekte ve havada çok az nem var.

Tohumlar geldikten sonra, kutuların içinde tohumdan diğer bir şey olmadığından emin olmak için havaalanındaki bir güvenlik sisteminde taranıyorlar. Akabinde Asdal kutuları etiketliyor ve depodaki ilgili raflara yerleştiriyor. Asdal, tohumların bilgilerinin halka açık bir data tabanına girildiğini belirtti.

Depoda Asdal’a eşlik eden kişi çoklukla İskandinav Genetik Kaynak Merkezi’ndeki meslektaşlarından biri ve Svalbard’daki kamu mallarıyla ilgilenen hükümet ofisinden bir temsilcidir. Kasada bir ila üç saat geçirirler.

GENETİK ÇEŞİTLİLİK GÜVENDE

Şu anda bankanın dünya çapındaki 1.700 gen bankasının 91’inden mevduatı var. Yedekler, bir felaketin ana tohum bankasındaki örnekleri mahvetmesi durumunda Svalbard’a gönderilir.

Bu formda, dünyadaki mahsullerin genetik çeşitliliği inançta tutuluyor.

Tohum kasasının içi eksi 18 santigrat derece ve kış aylarında dışarısı da soğuk, bu nedenle Asdal kasanın içinde ve dışında çalışmak için düzgün giyinmenin kıymetli olduğunu söyledi. Asdal, yaşadığı yerin de negatif sıcaklıklara sahip olabileceğini, bu nedenle kasayı ziyaret ettiğinde tıpkı kıyafetleri giyebileceğini de ekledi.

Yaz aylarında Svalbard’da sıcaklık 0 santigrat derece civarındadır ve bazen 10 santigrat dereceye kadar çıkabilir. Asdal, “Ren geyiğinin otlayabileceği birtakım bitki örtüsü, kimi çiçekler, biraz ot var” dedi.

Binanın çatısı ve cephesinin bir kısmı, Norveç’teki tüm kamu binalarının yasal olarak sanata sahip olması gerektiğinden, Dyveke Sanne tarafından yapılan hafif bir yerleştirme ile bir sanat yapıtıdır.

Kasaya girmek isteyen herkesin geçmesi gereken şifreli kilitleri olan beş kapı var.

Ayrıca The Crop Trust, adadaki insanlardan daha fazla olan kutup ayılarının ekstra bir “güvenlik katmanı” sağladığını söylüyor.

1,1 MİLYONDAN FAZLA ÖRNEK VAR

İçerideki sıcaklık, mühürlü tohumları, binlerce yıl boyunca canlı tutacak kadar soğuk.

İçeride, tohumlar bir otomobile taşınır ve kasanın ana odasına yuvarlanır. Asdal, iş yüküne bağlı olarak, daha fizikî olursa kasanın içinde ısınabileceğini söyledi. “Bir şeyle çalışıyorsanız, yalnızca evrak işi, fizikî olarak sıkıntı olmayan bir şey, daha çabuk donarız” dedi. “O vakit dışarı çıkıp ısınmamız ve sonra tekrar içeri girmemiz gerekiyor.”

Şimdiye kadar, kasada Svalbard’ın 2008’de açılmasından bu yana toplanan 1,1 milyondan fazla örnek var. Her örnek 500 tohum içeriyor.

Ancak kasanın üç ana odasında 4,5 milyon numune depolamak için kâfi alan var ki bu da 2 milyardan fazla tohum manasına geliyor.

Tohumlar folyo ile kapatılmış olarak gelir ve rastgele bir bozulmayı önlemek için kapalı kutularda tutulur.

2015 yılında, Suriye’de bulunan ICARDA Tohum Bankası, savaştan ziyan gören tohum bankasını eski haline getirebilmek için kasadan örnekleri geri çekti. Bu bir birinciydi ve deponun da fonksiyonunu yerine getirebileceğini gösterdi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.