NATO’dan Sırbistan ve Kosova’ya diyalog daveti

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ile görüştü.

Stoltenberg, toplumsal medyadaki açıklamasında, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Kosova’nın kuzeyindeki gerginlik hakkında telefon görüşmesi yaptığını belirtti.

“Tüm taraflar AB arabuluculuğundaki diyaloğa yapan olarak katılmalı ve farklılıkları diplomasi yoluyla çözmeli.” tabirini kullanan Stoltenberg, istikrarın tehlikeye girmesi halinde NATO Kosova Gücü’nün (KFOR) müdahaleye hazır olduğunu yineledi.

Kosova’da gerginliğin artması üzerine 1 Ağustos’ta NATO-KFOR’dan yapılan açıklamada, Kosova’nın kuzeyindeki güvenlik durumunun gergin olduğu belirtilerek “KFOR, durumu yakından takip ediyor ve istikrarın tehlikeye girmesi durumunda müdahale etmeye hazır.” sözü kullanılmıştı.

SIRBİSTAN-KOSOVA GERGİNLİĞİ

Kosova’da yaşayan Sırplar dahil herkesin Kosova kimlik kartı ve plakasına sahip olması zaruriliği getirileceğinin bildirilmesi üzerine Kosova’daki Sırplar, 31 Temmuz akşamı ülkenin kuzeyindeki hudut geçişlerini kapatmıştı.

Kosova hükümeti de Sırbistan’la olan hudut kapılarına giden yollara konulan tüm barikatların kaldırılmasının akabinde Sırbistan’la krize neden olan uygulamayı 1 Eylül’e erteleme kararı almıştı.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci, bağlantıların olağanlaşmasını ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanımasını amaçlıyor.

Kosova ile Sırbistan ortasındaki diyalog süreci, 31 Temmuz akşamı yaşanan gerginlik üzere farklı nedenlerden sık sık kesintiye uğruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.