Muhalefet ve tabipler reaksiyonlu: ‘Utanılacak bir düzenleme’

Sağlık çalışanlarının özlük ve mali haklarını güzelleştirilmesi maksadıyla sunulan kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nda kabul edildi. Bakan Koca, “İyileştirmeler çok yakın” açıklamasında bulundu. Muhalefet ve tabipler düzenlemeye reaksiyon gösterdi.

Sağlık çalışanlarının özlük ve mali haklarını güzelleştirilmesi emeliyle sunulan kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

BAKAN KOCA: İYİLEŞTİRMELER ÇOK YAKIN

Gelişmenin akabinde açıklamada bulunan Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, “Sağlıkla ilgili kimi kanunlarla 375 sayılı kanun kararında kararnamede değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Sözleşmeli ve takımlı doktorlarla sıhhat çalışanlarının mali ve özlük haklarında değerli iyileştirmeler çok yakın” dedi.

CHP’DEN BİRİNCİ AÇIKLAMA: UTANILACAK BİR DÜZENLEME

CHP ise kanun teklifinin güncellenmesi teklifini yineledi. CHP Adana Milletvekili, Sıhhat, Aile, Çalışma ve Toplumsal İşler Komitesi üyesi Burhanettin Bulut, Bakan Koca’ya cevaben yaptığı açıklamada, “İçinde eczacıların ve öteki sıhhat işçilerinin olmadığı, 7 ay evvelkinin çok çok gerisinde olan bu kanun teklifi verdiğiniz kelamlar ve tüm beyanlarınız hatırlandığında övünülecek değil utanılacak bir düzenlemedir” tabirlerini kullandı

TTB: TABİPLER BU BERBATLIĞI UNUTMAYACAK

Türk Tabipleri Birliği de yaptığı açıklamada şu tabirlere yer verdi:

“Özlük haklarımız ile ilgili düzenleme yapacağınızı söyleyerek doktorları aylardır oyalıyorsunuz. Bizleri çalışamaz, sıhhat sistemini işlemez noktaya getiren sıhhat siyasetlerinin uygulayıcıları tarafından TBMM’ye sunulan yasa teklifinin yetersizliklerine dair tüm itirazlarımıza karşın kuruldan değiştirilmeden geçirildi. Tabipler bu berbatlığı unutmayacak! Süreci takip etmeye ve gayret etmeye devam edeceğiz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.