Macron ve Aliyev, Karabağ’daki tansiyonu görüştü

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya nazaran Aliyev’i arayan Macron, son günlerde bölgede yükselen tansiyonlardan duyduğu tasayı lisana getirdi.

Macron, Ermenistan ile Azerbaycan ortasındaki müzakerelerin sürdürülmesinin ve 10 Kasım 2020 tarihli üçlü bildirinin kararlarının uygulanmasının kıymetine dikkati çekti ve Fransa’nın iki ülke ortasındaki diyaloğun devamını desteklemeye hazır olduğunu söyledi.

Aliyev ise Ermenistan tarafından bir askeri provokasyon daha yapıldığını, Rus ögelerin süreksiz olarak konuşlandığı Azerbaycan topraklarında yapılan provokasyon sonucu bir Azerbaycan askerinin ömrünü yitirdiğini bildirdi.

Azerbaycan ordusunun provokasyonu engellediğini tabir eden Aliyev, tansiyonun tüm sorumluluğunun Ermenistan’a ilişkin olduğunu kaydetti.

Aliyev, Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde varlığını sürdüren Ermenistan askerlerinin ve yasa dışı Ermeni askeri birliklerinin Azerbaycan topraklarından çıkarılması gerektiğini kaydetti. Bunun şimdi Ermenistan tarafından sağlanmadığını belirten Aliyev, Erivan idaresinin 10 Kasım 2020 tarihli üçlü bildiriyi ihlal ettiğini ve yükümlülüklerini yerine getirmediğini söz etti.

Aliyev, üçlü bildirinin kararları gereği Rusya Savunma Bakanlığı ile varılan mutabakat sonucunda Laçın koridoruna alternatif yeni yolun güzergahının belirlendiğini bildirdi. Yolun Azerbaycan tarafından inşa edildiğini ve bitmek üzere olduğunu belirten Aliyev, işler tamamlandığında Rus ögelerin o yola konuşlandırılmasının planlandığını kaydetti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.