Kuruyan Marmara Gölü’nü komandolar kuruyacak

Türkiye’nin bir periyot en değerli sulak alanlarından ve göçmen kuşlarının konaklama yeri olan Marmara Gölü’nün kuruması sonrası bölgede müsaadesiz ziraî faaliyet yürütmek isteyen şahıslar ortasında çıkan arbedelerde bugüne kadar bir kişi hayatını kaybetti, iki kişi de yaralandı. Hengame ve işgaliyelerin önüne geçmek için jandarma komandolar bölgede devriye faaliyetlerini sıklaştırdı.

Silahlı muhafaza ile tahlil Manisa’nın Salihli ve Gölmarmara ilçeleri hudutları içerisinde bulunan ve geçmişte zirveli pelikan, karabatak üzere kuşağı tehlikede olan kuş çeşitleri de dahil olmak üzere 20 bin su kuşuna konut sahipliği yapan Marmara Gölü büsbütün kurudu.

Gölün kurumasıyla balıkçılık büsbütün biterken, bu durumu fırsata çeviren birtakım çiftçiler DSİ ve Ulusal Emlak’a ilişkin havzayı ziraî manada işgale başladı. Bölgede gölün kuruduğu alanlarda müsaadesiz tarım faaliyetleri yapılırken, birtakım bölgelerde de kaçak olarak havyan ağılları inşa edildi. Bölgedeki kaçak yapılaşma ve müsaadesiz tarım faaliyetlerinin önüne geçmek için düğmeye basan Manisa Vilayet Jandarma Komutanlığı grupları, tüm yapılaşma ve ziraî faaliyetleri sonlandırdı. Buna karşın kaçak olarak Gölmarmara Gölü’nü sahiplenmeye çalışan kimi çiftçiler ortasında büyük arbedeler yaşanmaya başladı. Bugüne kadar yaşanan arbedelerde bir kişi hayatını kaybetti, iki kişi yaralandı. Olaylarda gözaltına alınan sekiz şüpheliden üçü de tutuklanarak cezaevine gönderildi. Jandarma, hengame ve işgaliyelerin önüne geçmek için gölde devriye faaliyetlerini sıklaştırdı. Manisa Vilayet Jandarma Komutanlığı’na bağlı askerler, müsaadesiz tarım yapanlar hakkında tutanak tutarak, gerekli idari yaptırımın uygulanması emeliyle Salihli Kaymakamlığı, Gölmarmara Kaymakamlığı, DSİ ile Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar Şefliği’ne yazı gönderildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.