Kredi kartı bilgilerini çaldığı tespit edildi: Android virüsüne dikkat!

Son devirde olağan bir taşınabilir uygulama üzere görünen, lakin bünyesinde Joker üzere saklı bir virüs barındıran birçok makûs gayeli yazılımlar tespit edildi.

Bu virüsleri bünyesinde barındıran uygulamalar Google Play Store üzere mağazalardan kaldırılsa da kılık değiştirerek kullanıcıları tehdit etmeye kaldıkları yerden devam ediyorlar.

Android işletim sisteminin en büyük düşmanlarından Joker trojanı da tekrar ortaya çıktı.

Siber güvenlik uzmanları, kullanıcıları vakit kaybetmeden kelam konusu uygulamaları aygıtlarından kaldırılması konusunda uyarıyor.

4 ANDROİD UYGULAMASINDA TESPİT EDİLDİ

Mobil güvenlik şirketi Pradeo Security, yayımladığı raporda toplamda 100 binden fazla indirilen dört Android uygulamasında Joker trojanı tespit ettiğini duyurdu. Kelam konusu virüs, olağan üzere görünen bir uygulamanın içerisine gizlenerek aygıtlara sızıyor.

Shift Delete’in haberine nazaran, birinci evreyi muvaffakiyetle tamamlayan trojanın bir sonraki gayesi ise kullanıcıları haberleri olmadan premium hizmetlere abone yapmak. Böylece banka hesaplarını yavaş yavaş boşaltıyor. Bunun yanı sıra e-posta adreslerini / şifrelerini ve öbür şahsî bilgileri de çalabilme potansiyeline sahip.

Joker trojanına sahip dört Android uygulaması Google Play Store’dan kaldırılsa da evvelce indirmiş olan kullanıcılar için tehlike hala devam ediyor. Bu nedenle Pradeo, kullanıcıların yazılımları aygıtlarından silmelerini, banka hesap şifrelerini değiştirmelerini ve hesaplarında rastgele bir kuşkulu hareketin olup olmadığını denetim etmelerini öneriyor.

Tespit edilen 4 uygulama şu biçimde;

Smart SMS Messages, Blood Pressure Monitor, Voice Languages Translator ve Quick Text SMS.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.