Kısa çağdaş kitaplarında bu ay

Jorge Luis Borges, bu kere kadim inanışlardan kâbuslara, efsanelerden yazılı edebiyata, tarihten müziğe, cinnetten tutkuya birçok durağa uğrayan iki uzun ve destansı seyahatte rehberimiz oluyor.

Dünyasının kapısını dinleyenler için araladığı konuşmalarını derleyen Yedi Gece ve birinci defa Türkçede yayınlanan Tango, Can Modern’de

Tango

Tango daha evvel de gördüğümüz üzere milongayla başlamış, milongadan doğmuş, başlarda bahadır ve memnun bir dansmış. Sonradan tangonun takati kesilmiş ve hüzünlenmiş, hatta Ernesto Sabato’nun yakın vakitte çıkardığı bir kitapta, Tango, dansı yapılan hüzünlü bir fikirdir, üzere bir laf dahi geçiyor.


Sayfa: 120

Yedi Gece

Sayfa: 152

“Neden direkt metinleri incelemiyorsunuz? Şayet metinler hoşunuza giderlerse ne âlâ; şayet hoşunuza gitmezlerse onları çabucak bırakın, çünkü zoraki okuma kadar saçma bir hareket olamaz, onun yerine zoraki memnunluktan bahsetmeyi yeğlerim. Bence şiir hissedilen bir şey ve şayet siz şiiri hissetmiyorsanız, şayet hoşluk hissiniz yoksa, şayet bir hikaye sizde daha sonra ne olacağını bilme dileği uyandırmıyorsa, müellif onu sizin için yazmamıştır. Onu bir kenara bırakın, edebiyat dikkatinize layık olan ya da olmayan, yarın okuyacağınız öbür bir müellifi size sunacak kadar zengindir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.