Kılıçdaroğlu’ndan çiftçilere: Sizi bu milletin efendisi yapacağız

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ödemiş Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen İzmir Çiftçi Buluşması’nda konuştu. “Size kelam veriyorum sizi bu milletin efendisi yapacağız” diyen CHP başkanının açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“İster Doğu’ya ister Batı’ya gidin, çiftçinin her yerde tıpkı sorunu yaşadığını göreceksiniz. Madem Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Köylü, çiftçi milletin efendisidir” diyor, size kelam veriyorum sizi bu milletin efendisi yapacağız. Alın teri ile çalışan, biz konutlarımızda otururken karnımızı doyurmak için çalışan sizler efendi olmayacaksınız da kim olacak? Bayan kardeşlerimiz “zorda değiliz battık” diyorlar. Hepsinin farkındayım; onlar Amerikalarda gökdelen yapıyor, çiftlikler satın alıyor ben sizi düşünüyorum. Sizler çalışınca bizim karnımız doyacak.

‘SİZ ZİYAN EDERSENİZ, TÜRKİYE KAYBEDER’

Kim neyi ekecek, neyi biçecek bu evvelce planlanacak. Tüm çiftçiler neyi ekeceğini bilecek ki çiftçiler ziyan etmeyecek. Siz ziyan ederseniz Türkiye kaybeder. Köylünün maliyetini çıkarıp üstüne makul bir kar vereceğiz, diyeceğiz ki “Bu fiyata alıcı bulabiliyorsan istediğine sat, onun altına düşüyorsanız devlet satın alacak.” Biz buna yeni taban fiyat diyoruz, hiçbir çiftçi maliyetinin altında eser satmayacak.

‘MİLLİ GELİRİN YÜZDE BİRİ ORANINDA HİSSE VERECEĞİZ’

TARSİM’i çiftçi birlikleri ile oturup yine oluşturacağız. Hiçbir çiftçi ziyana girmeyecek, bir felaket durumunda tekrar devlet ziyanını karşılayacak. Her ay ulusal gelirin yüzde biri oranında size hisse vereceğiz. Bunun da denetlenmesini sağlayacağız. Yani işi kelamın ötesine taşıyıp çiftçi birliklerine de denetleme yetkisi verilecek.

Haciz uygulamasına da son vereceğiz, çiftçi üretecek bizim tek aradığımız bu. Kentte yaşayan birisi mazota artırım geldiğinde otomobilini isterse kullanmayabilir. Lakin çiftçi tarlada ne yapacak? Mecburen kullanacak. Bunun için tüm Avrupa ülkelerinde yapılan “kırmızı mazot” uygulamasına geçeceğiz. Yalnızca çiftçiye düşük fiyattan kırmızı mazotunu alıp kullanacak. KDV ve ÖTV olmayacak. Çiftçi üretmediğinde hepimiz aç kalıyoruz, münasebetiyle çiftçiye takviye vereceğiz.

Elektrik paralarından şikayet ediliyor. Evvel Doğu’da 6 vilayetten başlayacağız, sonra ülke geneline yayarak güneş gücünden elektrik üreteceğiz. Çiftçi elektriği fiyatsız kullanacak, artanı satıp kar elde edecek. Diyeceksiniz ki “Bu mümkün mü?”. Elin oğlu yapıyor da biz neden yapmayalım? Allah’ın güneşi parayla mı? Yalnızca paneller kurup elektrik elde edeceksin, kooperatif halinde olacak. Bir kısmını siz kullanacaksınız, kalanını satacaksınız ve kâr elde edeceksiniz. Gençler kırsalda çalışmak istemiyor. Kırsalda çalışan gençlerin toplumsal güvenlik primini devlet ödeyecek.

‘KADINLARIN KIRSALDA ERKEKLERDEN DAHA ÇOK ÇALIŞTIĞINI BİLİYORUM’

Bir şeyden emin olmanızı isterim; alın terinin bedelli olduğunu biliyorum. Bayanların kırsalda erkeklerden daha çok çalıştığını da biliyorum. Burada konuşan bir kardeşimizin hayvanlarına evlatları üzere nasıl baktığını da biliyorum. Bütün bu sıkıntıları ortadan kaldırmak, her şeyi değiştirmek mümkün. Bunun için bir şey yapacağız; sandık gelecek ve oy kullanmaya gideceksiniz. Söylediklerimi sakın unutmayın.

Bizim karnımızı doyuran sizlersiniz, bu milletin efendisi olması gereken sizlersiniz. Yalnızca inancın, bizim saraylarla işimiz yok. Şayet saray arıyorsan çiftçinin konutuna gelip oturacak “işte saray burası” diyeceksin. Zira çiftçi üretiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.