Katar, 9 yıl evvel kaldırılan Zinedine Zidane heykelini tekrar kuracak!

Katar, halkın yansısı üzerine kaldırılan Zinedine Zidane heykelini 9 yıl sonra tekrar sergilemeye hazırlanıyor.

2006 Dünya Kupası finalinde İtalyan savunmacı Marco Materazzi’ye baş atan Zinedine Zidane’ın bu hareketi heykelleştirilmiş ve Katar’da sergilenmişti.

İlk olarak 2013 yılında Doha’da açılan heykel, gelen yansıların üzerine birkaç gün sonra kaldırılmıştı. Mahallî halk tarafından ‘putperestliğe teşvik’ ve ‘şiddeti teşvik’ nedeniyle eleştirilen heykel, Fransız sanatçı Adel Abdessemed tarafından yapılmıştı.

‘Coup de tête’ isimli 5 metrelik meşhur heykel, artık yeni bir spor müzesinde yine görücüye çıkacak. Katar Müzeler Lideri Sheikha al-Mayassa al-Thani, “Evrim toplumlarda olur. Vakit alır ve beşerler evvel bir şeyi eleştirebilir, lakin sonra anlayıp alışabilir” tabirlerini kullandı.

Zidane’ın Katar için kıymetli bir figür olduğunu söyleyen Al-Mayassa, birinci olarak halka açık biçimde sergilenen heykelin pozisyonunun gerçek olmadığını kabul etti ve bu yıl Dünya Kupası’na konut sahipliği yapacak olan Doha’daki yeni bir spor müzesine tekrar monte edileceğini söyledi.

“Zidane, Katar’ın dostu. Ve Arap dünyası için kusursuz bir rol model. Sanat, her şey üzere bir zevk problemidir. Emelimiz insanları güçlendirmek.”

Ayrıca heykelin, atletler üzerinde gerilim ve zihinsel sıhhat problemleriyle uğraşmanın değerine dikkat çekmek için tesirli olacağını argüman etti. Zidane, Dünya Kupası final maçında Materazzi’ye attığı baş sonrası kırmızı kartla oyun dışında kalmış, İtalya penaltı atışlarıyla Fransa’yı yenerek şampiyon olmuştu.

2022 Dünya Kupası 21 Kasım’da Katar’da başlayacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.