İsveç’te muhalefet, YPG/PKK destekçisi milletvekiliyle ilgilerin kesilmesini önerdi

Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson hakkında verilen gensoru önerisi, İsveç’in TV4 kanalında tartışıldı.

Siyasi parti başkanlarının katıldığı tartışma programında Hristiyan Demokratlar Partisi Genel Lideri Ebba Busch, Toplumsal Demokrat Parti Lideri ve Başbakan Magdalena Andersson’a terör örgütü YPG/PKK destekçisi bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh ile münasebetlerini kesmeleri için teklif sundu.

Kakabaveh’in İsveç’in tüm güvenlik ve NATO siyasetini rehin aldığını belirten Busch, şunları söyledi:

“Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson’un gensoru önerisi kabul edilirse hükümet istifa etmesin, yalnızca Johansson vazifeden alınsın. Biz de önümüzdeki 3 ay boyunca mümkün hiçbir öteki gensoruya dayanak vermeyeceğiz. Kakabaveh ile yapılan hayata geçirilmesi imkansız mutabakatlardan da hükümet kurtulacak.”

Başbakan Andersson da teklifi memnuniyetle karşıladıklarını, ciddiye aldıklarını ve düşüneceklerini kaydetti.

Kakabaveh, gensoru oylamasında Johansson aleyhinde oy kullanacak

Terör örgütü YPG/PKK destekçisi bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh de devlet televizyonu SVT’ye 2 Haziran’da verdiği beyanatta, hükümete şantaj yaparak Türkiye ile NATO konusunda anlaşmamalarını istemişti.

Hükümetten istediği ödünleri alamayan Kakabaveh, DN gazetesine yaptığı yeni açıklamada da hükümetin kendisine verdiği kelamı tutmadığını ve salı günü yapılacak gensoru oylamasında Johansson aleyhinde oy kullanmaya hazırlandığını aktardı.

Aftonbladet gazetesine nazaran, Kabahaveh, bugün son defa Toplumsal Demokrat Parti ile bir ortaya gelip, görüşmeler yapacak.

İsveç’in eski Ankara Büyükelçisi Michael Sahlin, İsveç’in memleketler arası güvenliğinin Kakabaveh’in çözümlenemez muahedesine bağlı olmaması gerektiğine işaret ederek ülkenin kendi çıkarlarını düşünmesi gerektiğine vurguladı.

Johansson hakkındaki gensoru önergesi

Kamuoyunda, “İsveç’in çıkarları mı değerli, yoksa örgütlerin çıkarları mı?” formunda sorularla karşılaşan Kakabaveh’in İsveç Meclisini tıkaması toplumsal medyada da büyük tenkitlere neden oldu.

Meclisteki sağ partiler, çetelerin son yıllarda artan silahlı çatışmalarının önlenememesi nedeniyle 2 Haziran’da Adalet ve İçişleri Bakanı Johansson hakkında gensoru önergesi vermişti.

Başbakan Andersson, Johansson hakkında verilen gensoru Mecliste kabul edilirse, hükümet olarak istifa edeceklerini açıklamıştı.

Toplumsal Demokrat Parti ile Kakabaveh ortasında imzalanan muahede

İsveç’te kasım ayında Toplumsal Demokrat Partili Andersson, istifa ederek vazifesi bırakan Stefan Löfven tarafından başbakanlık için önerilmişti.

349 milletvekilinin bulunduğu mecliste hükümeti kurmak için 175 milletvekiline muhtaçlığı olan Andersson, bağımsız milletvekili Kakabaveh’in dayanağını alarak 1 oy farkla 24 Kasım’da Başbakan seçilmişti.

Bu oy karşılığında Toplumsal Demokrat Parti ile Kakabaveh ortasında YPG/PKK’ya takviye olunması için muahede imzalanmıştı.

Salı günü yapılacak gensoru önergesinde de Kakabaveh’in tek oyunun belirleyici olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.