Hrant Dink Vakfı’na tehdit davasında karar çıktı

Hrant Dink Vakfı’nı elektronik posta yoluyla tehdit ettikleri argümanıyla “Zincirleme biçimde imzasız mektupla yahut özel işaretlerle tehdit” hatasından iki sanığın yargılandığı davada karar çıktı. Sanık Hüseyin Ateş  “Zincirleme biçimde tehdit” hatasından 2 yıl 6 ay mahpus cezasına, sanık Ersin Lider ise 2 yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

İstanbul 56. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, tutuksuz sanıklar duruşmaya gelmedi. Duruşmada, sanıkların ve şikayetçiler Hrant Dink Vakfı ve Fethiye Çetin’in avukatları hazır bulundu.

Duruşma savcısı, her iki sanık hakkında tehditlerin nitelikli halden değil, “Basit tehdit” kapsamında kaldığı savıyla cezalandırılmalarını istediği mütalaasını tekrar ettiğini belirtti. Şikayetçi Fethiye Çetin’in avukatı Ümre Deniz Tuna, “Varsayılan örgütlerin korkutucu gücünden faydalanılarak kelam konusu hata işlenmiştir. Hüseyin Ateş’in ‘Rakel Dink ve o avukatı ölecek’ kelamı ile bilhassa ‘Bir gece birden geleceğiz. Orayı başınıza yıkacağız’ kelamı Hrant Dink’in vefatıyla alakalıdır. Kelam konusu kelamlar Hrant Dink’in vefatıyla özdeşleşmiştir. Hrant Dink evrakında kelam konusu şahıslar örgütten ötürü ceza almışlardır. Bu kelam, Agos Gazetesinin önünde kalabalık bir küme tarafından sarf edilmiştir. Yeniden Hrant Dink’in vefatına atıf yapılmaktadır ve ‘O avukat’tan kasıt Fethiye Güç’tür. Kendisi kamu görevlisidir. Sanıkların nitelikli tehdit cürmünden cezalandırılmasını talep ederim” dedi.  Hrant Dink Vakfı avukatı Hülya Deveci de sanıkların nitelikli tehdit cürmünden cezalandırılmasını talep etti.

BERAATLERİNİ İSTEDİ

Sanıkların avukatı Orçun Kaan Keleş de “Müvekkillerimin örgüt ile teması yoktur. Yalnızca bir kelamdan hareketle cezalandırılmaları talep edilmektedir. aleyhe konuları kabul etmiyoruz. Her söylenilen kelam örgütle kontaklı olduğu manasına gelmez. Beraatlerini talep ederim” dedi.

İKİ SANIĞA İNDİRİMSİZ CEZA

Mahkeme, sanıklardan Hüseyin Ateş’i birden fazla şahsa karşı değişik vakitlerde birden fazla defa “Zincirleme formda tehdit” cürmünden 2 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırdı. Öteki sanık Ersin Başkan’a ise birden fazla şahsa karşı “Zincirleme biçimde tehdit” cürmünden 2 yıl mahpusla cezalandırılmasına karar verdi. Her iki sanık hakkında da takdiri indirim uygulanmadı.

İDDİANAME

Hrant Dink Vakfı’na yönelik birincisi 27-28 Mayıs’ta e-posta yoluyla yapılan tehdit olayı üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca re’sen soruşturma başlatılmıştı. Savcılıkça hazırlanan iddianamede Hrant Dink Vakfı yöneticileri, avukat Fethiye Çetin ortasında bulunduğu 9 şikayetçi yer aldı. İddianamede, birinci tehdit olayıyla ilgili Konya’da yakalanarak İstanbul’da tutuklanan Hüseyin Ateş hakkında 27-28 Mayıs’ta e-posta göndererek ve 23 Mayıs’ta Hrant Dink Foundation’ın Instagram hesabına yorum yaparak üç başka tehdit hareketini gerçekleştirdiğini belirtildi. Sanık Ateş’in “Zincirleme halde imzasız mektupla yahut özel işaretlerle tehdit” suçundan  7,5 yıldan 26 yıl 3 aya kadar mahpus talep edildi. İkinci tehdit olayını gerçekleştiren sanık Ersin Lider ise Hrant Dink Vakfı’nın e-posta adresine 30 Mayıs tarihinde [email protected] isimli e-posta adresinden tehdit bildirisi yollayarak  “İmzasız mektupla yahut özel işaretlerle tehdit” kabahatinden tutuklanmıştı. İddianamede, sanık Başkan’ın 2,5 yıldan 8 yıl 9 aya kadar mahpusu istendi. 21 Eylül 2020 tarihli ikinci duruşmada, iki sanığın da tahliyesine karar verilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.