Hollanda kralı Willem özür diledi!

Hollanda Kralı Willem-Alexander, Hollanda’nın kölelikteki tarihsel rolü ve bu etkinin günümüzde de devam etmesi nedeniyle özür diledi.

‘İNSANLIĞA KARŞI İŞLENEN BU SÜÇ İÇİN ÖZÜR DİLYORUM’

Hollanda Kralı Willem-Alexander, bugün Hollanda’da köleliğin yasal olarak kaldırılışının 160. yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende konuştu. Hollanda Kralı, “Bugün burada, Kralınız ve hükümetin bir parçası olarak karşınızdayım. Bugün kendimden özür diliyorum. Hollanda’nın kölelik tarihini hatırladığımız bu günlerde insanlığa karşı işlenen bu suç için özür diliyorum” dedi.

‘IRKÇILIK HOLLANDA TOPLUMUNDA HALA BİR SORUN’

Irkçılığın Hollanda toplumunda hala bir sorun olduğunu söyleyen Kral, kimsenin bu özrü desteklemeyeceğini belirtti. Hollanda Kralı, özrün kabul edilmesi halinde uzlaşma ve iyileşme için çalışmalara hemen başlayacağını vurguladı.

BAŞBAKAN RUTTE DE ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Kral Alexander, 2020 yılında Endonezya’da Hollanda sömürgesinin “aşırı şiddet” kullanması nedeniyle özür dilemişti. Geçtiğimiz aralık ayında da Hollanda Başbakanı Mark Rutte, ülkesinin kölelikteki tarihsel rolü ve köleliğin günümüze kadar süregelen sonuçları için özür dilemişti.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx