Fabrikada işten atılmalar sonrası öbür personeller üretimi durdurdu

Bursa’daki TMK Kataforez Teknik Metal Kaplama Fabrikası’nda 7 personelin iten atılması sonrası çalışanlar üretimi durdurdu. Fabrikada 10-12 yıldır çalışan emekçilerin minimum fiyat aldığını söyleyen bayan personeller, “Hakkımız verilmiyor. Tehditlerle sendikadan istifa etmemizi istediler. Fabrikayı kapatacaklarını söylüyorlar. Bizden sıkı çalışmamızı istiyorlar. Asit ortamında çalışmaktan parmaklarımız, seslerimiz gitti” dedi.

ANKA’nın haberine nazaran, TMK Kataforez Teknik Metal Kaplama Fabrikası’nda Türk Metal Sendikası’na üye olan personellerin işten çıkarılması üzerine sendika, fabrika önünde aksiyon yaptı. İşten çıkarılan arkadaşlarına takviye veren öbür çalışanlar ise fabrikada üretimi durdurdu. Çalışanların fabrika içerisindeki hareketleri devam ediyor.

’10 YILLIK PERSONELLERE TABAN FİYAT ÖDENİYOR’

Fabrikada mobbing, baskı ve hakaretlerin son bulması için sendikaya üye olduklarını söyleyen emekçiler, 10 yıllık personellere taban fiyat ödendiğini belirtti

İşten atılan Mustafa Akdemir, “Sendikaya üye olduğum için çıkarıldım. Fabrika idaresi, ‘küçülmeye gidiyoruz’ mazeretiyle bizi işten çıkardı. Biz, gerçek sebebini biliyoruz. Küçülmeye giden bir fabrika benim vasfımda bir emekçiyi dün işe alamaz. Anayasal hakkımız olan sendikal hakkımızın tanınmasını istiyoruz. Fabrikanın yarısından çoğunluğu bayan personel. Bayan çalışanlara, idare parmak göstererek ‘Biz size göstereceğiz, işinize son vereceğiz’ üzere tehditlerde bulundular” dedi.

‘ASİT ORTAMINDA ÇALIŞIYORUZ’

Fabrikada 10-12 yıldır çalışan personellerin taban fiyat aldığını söyleyen bayan emekçiler, “Hakkımız verilmiyor. Tehditlerle sendikadan istifa etmemizi istediler. Fabrikayı kapatacaklarını söylüyorlar. Bizden sıkı çalışmamızı istiyorlar. Asit ortamında çalışmaktan parmaklarımız, seslerimiz gitti. Erkeklerin getireceği kasaları yeri geldi tek başımıza, yeri geldi iki kişi birden taşıdık. Biz, hakkımızı istiyoruz” dedi.

Bir buçuk ay evvel fabrikada iş kazası geçirdiğini söyleyen bir bayan emekçi de “O süreçte ‘nasılsın’ diye sormadılar. Fakülteye denetime giderken bile sıkıntılı gittim. Üst yetkililer ‘Abla, olmayanı başardı’ diyerek dalga geçtiler resmen” diye konuştu.

Anayasal haklarını kullandıkları için 7 çalışanın işten atıldığını söyleyen Türk Metal Sendikası Bursa Şube Lideri Selda Tekman, “Anayasal hakları olan sendikaya üye olmak kabahat olarak görülüyor burada. Biz, buradan ayrılmayacağız. Bu haksız olan durumun düzelmesi için burada kalacağız” dedi.

İşten çıkarılan çalışanlar fabrika önünde, onlara dayanak veren çalışanlar ise fabrika içinde hareketlerini sürdürüyor. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.