Doların Balonu Patlıyor Mu? Piyasa Analisti Selçuk Geçer Kar Etmeye Çalışanlara “Elinizde Patlayacak” Dedi Tarih Verdi

Enflasyonu yükselmesi ve Amerika Merkez Bankası’nın (FED) 50 baz faiz artırımı sonrası altın ve para piyasasında önemli çıkışlar yaşanmaya başladı. Elinde dolar ve altını olanlar al-sat yapmak için uygun tarihi beklerken, Piyasa analisti Selçuk Geçer ise dolar kuru için korkutan açıklamada bulundu. Doların 1 hafta çıkacağı seviyeyi veren Geçer, konut fırsatçıları içinde makûs sonu açıkladı. İşte Selçuk Geçer’den günlük piyasa değerlendirmesi.

“BU GEÇERSİZ CENNET ELİNİZDE PATLAYACAK”

Son devirler yaşanan yüksek konut fiyatları konut almak isteyenlere geri vites yaptırırken, Piyasa Uzmanı Selçuk Geçer ise hükümetin uygulayacağı konut kredisi için değerlendirmelerde bulundu. Bilhassa konut fiyatlarında yaşanan fırsatçılığa değinen Geçer şunları kaydetti:

“Barınma krizi en tehlikeli krizdir. Besinden daha tehlikelidir. Evsiz kalan insan sokaklarda yaşar. Hiçbir şey yapamaz. Sayın Nebati, Faizleri indirerek konut satışlarının düşmesini bekliyorsunuz. Fırsatçılara daha da yol veriyorsunuz. Avrupa faiz artırmaya çalışıyor. Sayın Cumhurbaşkanı konuşurken güncelleme patlaması yaşandı sitelerde. Yüzde 50’li artırımlar yapıldı. “Ev fiyatları patladı” en çok ben kar yaptım diyenler. En çok siz yanılacaksınız ve üzüleceksiniz. Bu düzmece cennet elinizde patlayacak. Ortalama konut fiyatlarının 500 binden fazla olmaması gerek.”

“DOLAR EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR”

Dolarda yaşanan ataklara da değinen Geçer, kurun daha da yükseleceğini belirtti. Dolar için önemli bir düzey veren Geçer, şunları söyledi:

“Dolar bugün 15,51’i gördü. Vahim bir tehlike var. Dolar kuru daha da yükselecek. FED faizi artırsa da yükselecek artırmasa da yükselecek. Zira bizim kronik sorunlarımız var. Makro ekonomik sıkıntılarımız var. Türkiye’de kur düzgün günlerini yaşıyor. Şu an dolar kuru uygun günlerinde. Bu baş ile bu kaçışla büyük ihtimalle dolarda kırılmalar göreceğiz. Olağan kaideleri konuşursak önümüzdeki ya da gelecek hafta 15,80 ile 15,95 aralığına yerleşiriz. Yani 16 düzeyi zorlanmaya başlanır. Bu düzeyde FED toplantıları ile kırılır ve 17 düzeylerine hakikat emin adımlarla ilerler. Bunlar yaz ayları çıkışları. Piyasaların sakin olduğu çıkışlar bunlar. FED 50 baz faiz artırımını konuşurken, sürpriz olma ihtimali yüksek. Yani FED’in 75 baz puanlık faiz artırımlarına hazır olun”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.