Bloomberg: Türkiye, Milli muharip uçağı Kaan’da kullanmak üzere F110 motorları için ABD’den ortak üretim izni istedi

T24 Dış Haberler

Türkiye’nin milli muharip uçağı TAI Kaan için F-16 jetlerinde kullanılan FE Aerospace motorlarını kullanmak amacıyla ABD’den ortak üretim izni istediği öğrenildi. 

Bloomberg’e konuşan ve konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara göre; Türkiye, Ocak 2024’te ilk uçuşunu yapması planlanan her türlü hava koşuluna uygun savaş uçağı TAI Kaan’ın ilk aşamasına tedarik sağlamak için GE’nin F110 motorlarını Türkiye’de üretmek istiyor. 

“Türkiye, Kaan için iki adet F110 motoru kullanmayı talep etti”

Beşinci nesil uçak, Birleşik Krallık BAE Systems Plc’nin yardımıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştiriliyor.

Bloomberg’e konuşan kaynaklar, Türkiye’nin kendi versiyonunu geliştirene kadar Kaan uçaklarında iki adet F110 motoru kullanmayı düşündüğünü söyledi.

“Görüşmeler ileri bir aşamada”

Türkiye’nin uçak motorlarının ortak üretimi için İngiliz Rolls-Royce Holdings Plc ile görüştüğünü belirten yetkililer, görüşmelerin ileri bir aşamada olduğunu ancak tarafların henüz bir konsorsiyum oluşturulması konusunda anlaşmaya varamadıklarını söyledi.

Rolls-Royce’un halihazırda Türkiye’de Türk sanayi holdingi Kale Grubu ile bir ortak girişimi bulunuyor ve anlaşma sağlandığı takdirde motorların burada üretilmesi bekleniyor. 

Türkiye, 2019 yılında F-35 programından çıkarılmıştı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, F-35 savaş uçaklarını tedarik etme ve destekleme programından 2019 yılında çıkarılmasının ardından, Türkiye’nin yaşlanan hava kuvvetlerini modernize etmeyi en önemli öncelik haline getirdiğini açıklamıştı. ABD, Ankara’nın Rus S-400 savunma sistemlerini satın alması nedeniyle, jetlerin gizlilik yeteneklerinin tehlikeye girmesinden korkarak Türkiye’yi bu girişimden çıkarmıştı.

Savunma Bakanı Yaşar Güler geçtiğimiz günlerde gazetecilere yaptığı açıklamada “Türkiye 2028 yılında yerli uçak motorunu hazır hale getirmeyi hedefliyor” demişti. 

İsveç’in NATO üyeliği

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir