Bilimsel Araştırma Ortaya Çıkardı! Bayanlar ve Erkeklerin Yağ Yakım Saatleri Epey Farklı

Spor yapmak istediğimizi duyanlar bize çeşitli tavsiyeler veriyor ve kimisi “Spor sabah yapılır” derken, kimisi de sabah yapılan sporun verimli olmadığını hatta gün uzunluğu yorgunluğa sebep olacağını öne sürüyor.

Spor yapmaya yeni başlayan amatörler bu tavsiyelerden uygun bulduklarını uygulamaya koyuyorlar. Lakin bir müddet sonra ya spordan randıman alamadıkları için bıkıp bırakıyorlar ya da spor saatlerini değiştirip kendilerine en uygun vakit dilimini buldukları için daha büyük şevkle spor yapmaya devam ediyorlar.

Yapılan son araştırma sporu bırakmada ya da devam ettirmede kıymetli bir yer tutan bu vakit sorununu yakından inceledi. Kelam konusu araştırma, bayanların ve erkeklerin spor saatlerinin hayati kıymetini ortaya çıkardı…

KADIN VE ERKEKLER İÇİN FARKLI SAATLER

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) çeşitli araştırmalar yapan Skidmore College uzmanları öncülüğünde gerçekleştirilen bir araştırma, beslenme ve diyet hakkında kıymetli gerçekleri ortaya çıkardı.

Araştırma bayanların ve erkeklerin tıpkı saatlerde yapılan antrenmanlardan birebir sonuçları almadığını, her iki cinsiyetin de başka saatlerde daha fazla yağ yaktığını ortaya çıkardı.

Kadınlar sabah saatlerinde yapılan spordan çok daha fazla randıman alırken erkekler sabah sporlarında daha düşük bir yap yakma performansı sergiliyor.

KADINLAR SABAH, ERKEKLER AKŞAM

Kadınların 08.30 öncesinde yaptığı sporlardan çok daha fazla randıman aldığı ve yağ yaktığı ortaya çıkarken; erkeklerin ise saat 18.00-19.00 ortasında yapılan sporda çok daha fazla yağ yaktığı keşfedildi.

12 hafta mühlete yayılmış olan deneyde erkek ve bayan iştirakçilere iki kümeye ayrıldı ve her iki kümede da hem erkek hem de bayanlar yer aldı.

25 ile 55 yaş ortasında, her biri etkin ve sağlıklı bireylerden oluşan 27 bayan ve 20 erkeğin iştirak gösterdi araştırmada spor faaliyetlerinin datalarını kapsayan bir deney gerçekleştirdi.

İŞTE ERKEK VE BAYANLAR İÇİN O KRİTİK SAATLER

Egzersiz saatlerinin değişiklik göstermesine dikkat edilen araştırmada her iki kümede spor yapan erkek ve bayanların yağ yakma oranı test edildi.

Deney mühletince bir küme sabah 08.30 öncesinde bir saat idman yaparken öbür küme ise 18.00-19.00 saatleri ortasında antrenmanlarını yaptı.

12 haftanın sonunda bayanların sabah saatlerinde, erkeklerin ise akşam saatlerinde spor yaparken daha fazla yağ kaybına uğradığı keşfedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.