Bakan Kurum'dan dünyaya çağrı

Bakan Kurum’dan dünyaya çağrı

İklim değişikliği ile mücadele tüm dünyanın gündemi. Türkiye’de bu mücadelenin bir parçası hedeflerini belirledi. Yeşil ve yenilenebilir enerji için adımlar atıyor.

“ULUSAL KATKI BEYANINI 2022’DE GÜNCELLEYECEĞİZ”

ABD’nin ev sahipliğinde çevrim içi olarak Enerji ve İklim konulu Büyük Ekonomiler Forumu (MEF) Bakanlar Toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Sanayi devrimi üzerinden geçen 3 asrın ardından şimdi yeni büyük bir değişim dönüşüm hatta devrimin eşiğindeyiz. Türkiye olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 2053 net sıfır emisyon hedefimiz doğrultusunda ulusal katkı beyanımızı da 2022 yılının sonuna kadar güncelleyeceğiz. Bu kapsamda tüm taraflarla yürüttüğümüz müzakere süreçlerimiz devam ediyor” dedi.

“DEZAVANTAJLI ÜLKELERE DESTEKLER EKSİKSİZ VERİLMELİ”

Bakan Kurum, iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir konuya da dikkat çekti. “Dünyadan da beklentimiz dezavantajlı, iklim değişikliğinden en çok etkilenen ve gelişmekte olan ülkelerin, iklim değişikliğiyle mücadele ederken daha kırılgan hâle gelmemesidir. Bu ülkelere gerekli desteklerin eksiksiz verilmesidir” diye konuştu.

Türkiye, iklim değişikliği ile mücadelede planlarını düzenlemek amacıyla iklim şurasını Konya’da düzenleyecek. 600’den fazla katılımcı ile çalışmalar başlatıldı. Yenilenebilir enerjiden tarıma, sanayi ve ticaretten AR-GE yatırımlarına kadar her alanda kararlar alınacak. Yapılacak çalışmalar 2053’e giden süreçte yol haritası oluşturacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.