Avrupa önderlerinden Ukrayna’nın AB üyeliğine dayanak

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky, Rus hücumları devam ederken Ukrayna’yı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Zelensky farklı başka teşekkür etti

Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Zelensky, kendilerine dayanak veren ülkelerin önderlerine başka farklı teşekkür etti.

“Bugünkü toplantımızda yalnız olmadığımızı hissettik”

Rusya’nın basın toplantısı sırasında dahi taarruzlarına devam ettiğini ve bütün batılı ülkeleri tehdit etmeye devam ettiğini söyleyen Zelensky, “Devlet başkanlarının Irpin’deki tren istasyonunu ziyareti sırasında bile ülkenin çabucak hemen tüm kentlerinde hava saldırısına dair sirenler çalıyordu. Bu da Rusya’nın kimi ne vakit tehdit edeceğini seçmediğini, Avrupa’ya güvenlik sağlamadığını gösteriyor. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik akınları her birimize, Avrupa’nın tamamına ve ortak kıymetlerimize karşı taarruzdur. Buna karşı yanıtımız yalnızca birlik olmalıdır. Ukraynalılar, Rusya hücumlarına karşı en ön saflarda yer alıyor lakin bugünkü toplantımızda yalnız olmadığımızı hissettik” dedi.

Rusya’nın roket hücumlarına dikkat çeken Zelensky, “Rus hücumlarının başladığı birinci günden itibaren Ukrayna’ya 3 binden fazla roket atıldı” ifadelerini kullandı.

“Ukrayna’ya silah takviyesini konuştuk”

Sözlerinin devamında batılı ülkelerin başkanlarıyla gerçekleştirdikleri toplantının içeriğine dair bilgiler veren Zelensky, “Liderlerle birbirimize karşı tam anlayışla Ukrayna’nın savunmasını güçlendirme konusunu görüştük. Bugün üzerinde muahedeye varılan ilgili adımlar için minnettarım. Ukrayna’ya ekonomik takviye ve savaş sonrası yine yapılanmaya yönelik uyum üzerinde görüştük. Savaş sonrası yine yapılanma konusunu daha ayrıntılıca görüşme üzerine anlaştık. Ayrıyeten Rusya’nın, Ukrayna vatandaşlarına, şirketlerine ve Ukrayna’ya yol açtığı ekonomik kaybı tanzim etmesine yönelik çalışmaları da ele alacağız. Devletimiz bu mevzuda çok etkin bir biçimde çalışıyor” dedi.

Küresel besin krizi ele alındı

Zelensky, kendisini ziyaret eden ülkelerin başkanlarıyla global besin krizini de ele aldıklarından aktararak, “Ayrıca global besin krizinin nasıl duracağına dikkat çektik. Ukrayna, limanları önündeki manileri kaldırmak için her şeyi yapıyor lakin bu ablukayı başlatan Rus filosu tarafından kaldırılmalı. Öbür taraftan Tuna Irmağı boyunca Ukrayna tahılının taşınmasına dayanak olduğu için Romanya’ya teşekkür ederim” dedi.

Macron’dan Ukrayna’ya AB üyeliği konusunda destek

Zelensky’in akabinde kelam alan Macron ise, Ukrayna’ya verdikleri dayanakları hatırlattı.

Rusya’ya karşı gayret eden Ukrayna’ya her alanda dayanak olmaya devam edeceklerini belirten Macron, “Konuk başkanların tümü Ukrayna’ya ‘Acil Aday Statüsü’ teklifini destekliyor. Ukrayna’nın, Avrupa’nın bir modülü olduğunu göstermek istiyoruz” dedi.

Ukrayna’ya, Fransa olarak silah takviyesi sağmaya devam edeceklerini duyuran Macron, “Kendisini savunması maksadıyla Ukrayna’ya 6 adet uzun menzilli Sezar silah sistemlerini göndereceğiz. Zati bu silahlardan 12 adet gönderme taahhüdümüz bulunuyordu” tabirlerini kullandı. Ukrayna’ya takviyelerinin yanı sıra Rusya ile de tüm bağlantı kanallarını açık tutmaları gerektiğinden ve Ukrayna-Rusya müzakerelerinin sürmesi gerektiğini bahseden Macron, “Ukrayna’nın kendi mukadderatını belirlemesi için gereken her şeyi yapacağız. Hangi noktada savaşı durduracağına hangi noktada müzakere masasına oturacağına Ukrayna karar verecek. Zelensky ile görüşmelerimizde bundan yola çıkarak Ukrayna’nın hangi şartlarda barışı getireceğini ele alıyoruz” dedi.

“Almanya 800 bin Ukraynalı mülteciyi kabul etti”

Almanya Başbakanı Scholz yaptığı açıklamada, Ukrayna halkına her vakit dayanak verdiklerini söz ederek, “Almanya, 800 bin Ukraynalı mülteciyi kabul etti. Almanya, Ukrayna’yı hem askeri hem de mali olarak da desteklemeye devam ediyor. Almanya, Ukrayna ve Moldova’nın, AB üyeliğine ait kararları destekleyecek. Biz Ukrayna’ya gereksinim duyulan her an dayanak sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Scholz’un akabinde kelam alan İtalya Başbakanı Draghi ise, yeniden öbür başkanların tabirleri doğrultusunda Ukrayna’ya dayanak verdiklerini duyurarak, “Rusya’nın işgaline karşı verdikleri çabada Ukrayna halkını destekliyoruz. Avrupa projesinin temelini oluşturan demokrasi ve özgürlük bedellerini savunuyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.