AKP’li Kurtulmuş: ‘1 milyonu aşkın Suriyeli yurtlarına geri dönecektir’

AKP Genel Lider Vekili Numan Kurtulmuş, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde Lider İmam Hatipliler Derneği’nce düzenlenen ‘Yunus Emre Yolunda Genç Gönüllüler Buluşması’nda konuştu.

Kurtulmuş, son günlerde Türkiye’de milletlerarası göçmen krizinin gündem olduğunu belirterek, “Biz Avrupa’nın faşist, çok ırkçı, radikal kimi etrafları üzere bunu bir insanlık cürmü lisanla asla konuşamayız; gündemimize getiremeyiz. ‘Anadolu toprakları’ dediğimiz, ana kucağı üzere tarihi boyunca dünyadaki bütün mazlumlara kucak açmış, mazlumlara yardım elini uzatmış olan bir coğrafyadır. Göçmen sıkıntısı yalnızca bir sonuçtan ibarettir. O sonucu ortadan kaldırmaya odaklanılmazsa sorunun tam manasıyla kaldırıldığı manasına gelmeyecektir. Mesela herkes göçmen sorunundan konuşuyor, ‘Türkiye’de Afganlılar var. Afganlar geldi burayı dolduruyorlar’ diyor. Güzel de kardeşim ’50 yıldır Afganistan’ı niçin işgal ettiniz’ diye niçin Batı’ya bir şey söylemiyorsunuz? Şayet Amerika’nın ondan önce Rusya’nın işgali olmasaydı bugün bir tane Afgan hayatını dünyanın diğer bir yerinde geçirmek için çaba etmeyecekti. İnsanlara yalnızca vefatı, yalnızca açlığı, yalnızca iç çatışmayı, yalnızca geri kalmışlığı dayatırsanız o beşerler hayatta kalmak için dünyanın neresine olursa oraya gelmeye çalışır. Bu göçlerin gerisindeki temel sıkıntılardan birisi işgallerdir” dedi.

“1 MİLYONU AŞKIN SURİYELİ…”

Kurtulmuş, göçmen sorununda insani olanın yapılacağını söyleyerek, şöyle devam etti:

“Biz bu meseleye hamasi bir ırkçılık üzerinden asla bakamayız. Biz bu meseleye, insanları ötekileştiren bir perspektifle asla bakamayız. Biz bu meseleye insani gözle bakmak zorundayız ve inşallah ümit ediyoruz şu anda 500 bine yakın Suriyeli kardeşimiz geri döndü. Bu operasyonların sebeplerinden birisi de budur. Orada güvenliği ve iyiliği sağlamaktır. En kısa vakitte başka bölgelerde de güvenlik sağlandıktan sonra 1 milyonu aşkın Suriyeli kardeşimiz yurtlarına geri dönecektir ve inşallah Suriye’nin külliyen bir barış devleti, bir barış ülkesi olduğunu göreceğiz. Suriye, Irak, Lübnan dediğimiz yer, yakın coğrafyada bahsettiğimiz ülkelerin tamamı bizim dostlarımızın, kardeşlerimizin, akrabalarımızın olduğu yerlerdir. İnşallah Türkiye barış perspektifiyle nasıl Ukrayna-Rusya ortasında barışın sağlanmasını, Karadeniz’in bir barış ismi denizi olmasını istiyorsa bu coğrafyanın da bir barış bölgesi olması için uğraş ediyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.