Akademisyen Pınar Dinç’e yönelik 11 cürümden 8’i düşürüldü

Akademisyen Umut Özkırımlı’nın meslektaşı Pınar Dinç aleyhine İsveç Lund Bölge Mahkemesi’nde açmış olduğu “karalama” davasının temyiz süreci tamamlandı. Üst mahkeme 8 suçlamayı yine kıymetlendirdi.

TEMYİZ SÜRECİ…

Akademisyen Umut Özkırımlı’nın meslektaşı Pınar Dinç aleyhine İsveç Lund Bölge Mahkemesi’nde açmış olduğu “karalama” davası 14 Ekim 2021’de görülmüştü. Lund Bölge Mahkemesi, Pınar Dinç’in Umut Özkırımlı’ya 10.000 SEK fiyatında tazminat ödemesi yapmasına, her iki tarafın hukuksal masraflarının da bir kısmını ödemesine hükmetti. Lund Bölge Mahkemesi kararı evvel Pınar Dinç, akabinde Umut Özkırımlı tarafından temyize götürüldü.

Bianet’ten Evrim Kepenek’in haberine nazaran, temyiz incelemesini yapan üst mahkeme, 8 – 9 Haziran tarihlerinde yapılan duruşmalar sonrası 23 Haziran Perşembe günü kararını açıkladı. Üst mahkeme itiraz konusu yapılan 8 suçlamayı yine kıymetlendirerek Pınar Dinç’i sadece 3 suçlamadan sorumlu buldu.

Beraatine karar verilen suçlamalardan biri, Pınar Dinç’in Avrupa Komisyonu’na gönderdiği e-posta yazışması. Kararda, Pınar Dinç’in, Umut Özkırımlı hakkında Lund Üniversitesi tarafından yürütülen taciz soruşturması ve alınan ihtar kararını bildirmesinin haklı münasebetleri olduğu, bu nedenle Pınar Dinç’in hatasız olduğu belirtiliyor.

Ayrıca, Pınar Dinç, 24 Mayıs 2020 ile 2 Haziran 2020 tarihleri ortasında yaptığı 3 Twitter paylaşımı nedeni ile “nitelikli karalama” hatasından hatalı bulundu. Pınar Dinç’in paylaşımlarını Twitter’da yapmasının haklı münasebeti olmadığı ve paylaşımların yayılma tesiri de dikkate alınarak nitelikli karalama ile hatalı olduğuna karar verildi.

KARARDA ŞERH

Ancak, Lund Bölge Mahkemesi kararında olduğu üzere üst mahkeme kararında da, bir hâkimin aykırı görüşü yer alıyor. Aksi görüş veren hâkimin, Pınar Dinç’in “nitelikli karalama” cürmünden değil, kolay karalama kabahatinden sorumlu bulunmasına dair şerh koyduğu görülmekte. Ayrıyeten kararda, Umut Özkırımlı’nın açtığı davanın çok küçük bir kısmını kazandığı belirtilerek Pınar Dinç’in Umut Özkırımlı’nın hiçbir türel masrafını karşılamamasına karar verildi.

Üst mahkeme, Pınar Dinç’in, Umut Özkırımlı’ya 15.000 SEK fiyatında tazminat ödemesine hükmetti. Pınar Dinç’ın İsveç devleti tarafından karşılanan yasal masraflarının da bir kısmını ödemesine karar verildi. Üst mahkeme kurallı tahliye kararına hükmetmezken, Pınar Dinç’i para cezasına çarptırdı.

Ne olmuştu?

Meslektaşı Prof. Umut Özkırımlı’nın kendisini taciz ettiğini açıklayan akademisyen Pınar Dinç, İsveç mahkemesinde 20 bin Euro tazminata mahkûm edilmişti.

Kararın akabinde Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Özkırımlı. “Hakkımda ortaya atılan iftiraları mahkeme kayıtları ve evraklarla çürüteceğim bu görüntülerin devamı gelecek. Artık konuşma sırası bende. Mahkeme İsveç Ceza Kanunu’nun 5. kısım, 1. ve 2. kısmına dayalı kararında kabahatin tazminatla karşılanamayacak kadar ağır olduğu tabirini de kullanarak bunun kontrol kurallı bir karar olduğuna vurgu yaptı” demişti. Dinç kararı Lund Yüksek Mahkemesi’ne taşımıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.