ABD: Erdoğan’ın Suriye açıklamasıyla ilgili temasa geçtik

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’de yeni bir askeri harekat yapılacağı açıklamasının akabinde ABD Dışişleri Bakanlığı ve Ankara Büyükelçiliği’nin, Türkiye’deki ilgili mercilerle temasa geçtiğini söyledi.

Bakanlık sözcüsü Ned Price, günlük basın toplantısında gündemdeki hususlara ait soruları yanıtladı.

Price, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’de “inançlı bölgeler” oluşturmak üzere yeni adımlar atılacağına ait açıklaması hatırlatılarak, Washington’ın Ankara’yı ikna etmek üzere rastgele bir diplomatik teşebbüste bulunup bulunmadığı sorusuna şu karşılığı verdi:

  • Türk müttefiklerimizle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son günlerde ortaya attığı teklif hakkında daha çok ayrıntı öğrenmek üzere temasa geçtik. Bunu büyükelçiliğimizden ve bakanlıktan yaptık.

Erdoğan, son kabine toplantısının akabinde yaptığı açıklamada, “Güney hudutlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde inançlı bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları da yakında atmaya başlıyoruz. Ülkemize ve inançlı bölgelerimize sık sık yapılan taarruzların, tacizlerin, tuzakların merkezi pozisyonundaki alanlar harekat önceliğimizin başında yer almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, istihbaratımız, emniyet güçlerimiz hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz bu operasyonlar başlayacaktır” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.