8 darbeciye ikinci kez müebbet istemi

8 darbeciye ikinci kez müebbet istemi

15 Temmuz kanlı darbe girişimine dahil oldukları gerekçesiyle yargılanıyorlardı. Davada cezaları bozulan 9 subay yeniden hakim karşısına çıktı. Savcı mütalaasında ağırlaştırılmış müebbet hapis istedi.

FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında, Maltepe’deki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda meydana gelen olaylara ilişkin, 27 asker hakkında dava açılmıştı. Dosyadaki 14 sanığa beraat, diğerlerine değişen oranlarda cezalar verilmişti.

Yargıtay, 9 subayın darbe yapmaktan değil, darbeye yardım suçundan cezalandırılması gerektiğini belirtti. Mahkemenin kararını bozdu. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yapılan yargılamada cumhuriyet savcısı, mütalaasını açıkladı.

“Görevi Türk milletinin bağımsızlığını korumak olan sanıklar, hain ve kukla bir terör örgütü olan FETÖ’nün darbe girişimine katıldılar” ifadelerinin yer aldığı mütalaada savcı harp akademileri komutanlığında görevli 2 kurmay binbaşı ve 6 kurmay yüzbaşı için “anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet bir yüzbaşı için ise “anayasayı ihlale yardım” suçundan 30 yıla kadar hapis cezası istendi.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.